Trwa ładowanie...
Julia Hartwig
23-04-2010 13:37

Laureaci nagrody im. Władysława Reymonta odebrali wyróżnienia

Laureaci nagrody im. Władysława Reymonta odebrali wyróżnieniaŹródło: Inne
d9m8vzo
d9m8vzo

* Julia Hartwig , Eustachy Rylski oraz Roman Śliwonik zostali laureatami tegorocznej edycji nagrody literackiej im. Władysława Reymonta, przyznawanej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek w warszawskiej siedzibie związku.*

Julia Hartwig – Wielka Dama Polskiej Poezji, jak nazwano ją w protokole jury, nagrodzona została za twórczość całego życia: wielkie artystyczne iluminacje i magię słowa. Eustachy Rylski za powieść Warunek (znakomita prozę o honorze, męstwie, przyjaźni i wierności), a Roman Śliwonik za tom wierszy Wrócić do Śródmieścia .

– Zastanawiałam się nad powodem przyznawania tej nagrody przez Związek Rzemiosła Polskiego i zrozumiałam. Literatura jest także rzemiosłem. Minerwa otaczała opieką zarówno artystów jak i rzemieślników – powiedziała Julia Hartwig .

d9m8vzo

Zgodził się z nią drugi z laureatów Eustachy Rylski .
– To nagroda przyznawana przez rzemieślników – rzemieślnikom. Dla mnie jest to powód do dumy i chluby, bo czuję się jednym z niewielu już dobrych rzemieślników w polskiej literaturze – powiedział autor Warunku .

Przyznano także wyróżnienia, których laureatami zostali: Iwona Smolka (za upowszechnianie literatury w mediach elektronicznych), poznańska grupa poetycka Wierzbak oraz tłumaczka z języków płudniowosłowiańskich – Danuta Cirlic-Straszyńska.

Nagrody im. Reymonta przyznawane są przez Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) co roku od 1994 r. Kandydatów wyłania jury, w którym zasiadają przedstawiciele ZRP, prezesi związków twórczych pisarzy i dotychczasowi laureaci nagród.

d9m8vzo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9m8vzo