Trwa ładowanie...

Laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila NorwidaŹródło: Inne
dpj05wl

Aktor Zbigniew Zapasiewicz, malarz Roman Owidzki, pisarz Eustachy Rylski i dyrygent Antoni Wit znaleźli się wśród finalistów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida , przyznawanej twórcom przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nazwiska nominowanych ogłoszono na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Nagroda wręczana jest od 2001 roku za wybitne dzieła lub kreacje powstałe w roku poprzedzającym artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Jej ideą, według twórców nagrody, jest ukazywanie i promocja wybitych dzieł i artystów mazowieckich, którzy przyczyniają się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

dpj05wl

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać działające na terenie województwa instytucje kultury, oddziały ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych, wydawnictwa, redakcje, a także twórcy indywidualni.

Nagrody przyznawane są corocznie przez kapituły złożone z przedstawicieli środowisk twórczych w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 roku ustanowiono dodatkową Nagrodę Dzieło życia, która honoruje twórców za wybitne dzieła, kreacje lub całokształt twórczości.

– Są to nagrody środowiska dla jego własnych twórców – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Piotr Fogler.

W kategorii literatura kapituła pod przewodnictwem Grzegorza Wiśniewskiego nominowała pisarza Janusza Krasińskiego za beletryzowaną autobiografię Przed agonią , pisarza Eustachego Rylskiego za powieść Warunek i poetę Marka Wawrzkiewicza , wyróżnionego za dwa tomiki poezji Coraz cieńsza nić i Dwanaście listów.

dpj05wl

Jak poinformował przewodniczący kapituły Dzieło życia Marek Wawrzkiewicz , w tym roku jury – spośród 23 zgłoszeń – wybrało pisarza Tadeusza Konwickiego , którego nagrodzono za całokształt twórczości literackiej.
– Należy on do niewielu polskich pisarzy znanych najszerszej publiczności. Jego wielkość literacka jest niepodważalna – argumentował Wawrzkiewicz , który przypomniał, że Konwicki jest nie tylko autorem blisko 40 powieści, ale i autorem wielu scenariuszy filmowych. Laureat otrzyma 20 tys. zł.

Wśród nominowanych w kategorii muzyka znaleźli się kompozytor Władysław Słowiński, którego doceniono za koncepcję, kierownictwo artystyczne i organizację festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne w 2005 roku.

Kompozytor Tadeusz Wielecki za dzieło „Ławice” na orkiestrę symfoniczną. Antoniego Wita wyróżniono za kreację artystyczną opery „Holender tułacz” Richarda Wagnera.

Malarza Romana Owidzkiego (za wystawę w Galerii Studio prezentującą całokształt twórczości) oraz rzeźbiarza i animatora kultury Romana Woźniaka (za czwartą edycję imprezy plenerowej „Sąsiedzi dla sąsiadów”) nominowano w kategorii sztuk plastycznych.

W dziedzinie teatru nominację otrzymał reżyser teatralny Piotr Cieplak, twórca sztuki dla dzieci „Amelka, bóbr i król na dachu” Tankreda Dorsta w Teatrze Guliwer w Warszawie.
– Jest to dostrzeżenie dziedziny, która jest dla Cieplaka bardzo ważna – powiedział przewodniczący kapituły teatralnej Lech Śliwonik.
Oprócz Cieplaka nominowano także reżysera Krzysztofa Warlikowskiego za wyreżyserowanie przedstawienia „Krum” Hanocha Levina w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Zbigniewa Zapasiewicza za kreację Leona w spektaklu „Kosmos” Witolda Gombrowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy podczas uroczystego wręczenia nagród 25 września tego roku. Otrzymają oni okolicznościową statuetkę oraz 15 tys. zł.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida byli m.in. Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Jacek Kasprzyk, Bohdan Urbankowski i Piotr Kuncewicz .

dpj05wl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpj05wl