Trwa ładowanie...
lala
23-04-2010 13:36

Lala w Dwójce

Lala w DwójceŹródło: Inne
d19xurs
d19xurs

W Programie Drugim Polskiego Radia Marcin Hycnar czyta Lalę Jacka Dehnela .

Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 19.45 Marcin Hycnar będzie prezentował fragmenty książki Jacka Dehnela Lala , za którą niedawno dostał Paszport Polityki.

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze stulecie w historii Europy.

Jacek Dehnel , rocznik 1980, zajmuje się twórczością literacką (poezja, proza, tłumaczenie) i artystyczną (malarstwo, rysunek). Publikował między innymi w „Kwartalniku Artystycznym”, „Przeglądzie Artystyczno-Literackim”, „Studium”, „Toposie”, „Tytule”.

d19xurs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19xurs