Trwa ładowanie...
śląsk
23 kwietnia 2010, 13:41

Kutz nakręci Cholonka

Kutz nakręci CholonkaŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Kazimierz Kutz nakręci adaptację powieści Cholonek, czyli Dobry Pan Bóg z gliny pochodzącego z Zabrza niemieckiego pisarza Horsta Eckerta . Zdjęcia mają rozpocząć się w przyszłym roku - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej sam reżyser oraz Michał Smolorz, szef Anteny Górnośląskiej, która zajmie się produkcją filmu.

Konferencja odbyła się w katowickim teatrze Korez, który od kilku lat wystawia teatralną adaptację tego utworu, cieszącą się ogromną popularnością. Smolorz podkreślił, że Kutz, który jeszcze niedawno zapowiadał całkowite zerwanie z reżyserią, w przypadku Cholonka zdecydował się - prócz reżyserowania - również na napisanie scenariusza.

Książka Eckerta - tworzącego pod pseudonimem Janosch - jest na Śląsku uznawana za kultową. To częściowo autobiograficzny, częściowo fikcyjny zapis wydarzeń z życia mieszkającej w latach 30. i 40. ubiegłego wieku na przedmieściach niemieckiego Zabrza śląskiej rodziny. Pod żartobliwą formą opisu Janosch pokazuje ludzkie przywary, dokumentując m.in. rozwój hitleryzmu.

– Nie sięgałem dotąd do tej książki z uwagi na szacunek do niej - to arcydzieło. Uważałem i nadal uważam, że najistotniejszą jej wielkością jest niepowtarzalna literackość, która bierze się m.in. z gwary. Wydawało mi się, że nie mogę tego dotykać dlatego, że jak robię cudze rzeczy, jestem niesłychanie wierny autorowi – tłumaczył w czwartek Kutz.

d2bl827

Opowiadał, że gdy po raz pierwszy przeczytał Cholonka tuż po wydaniu w Polsce w 1973 r., powieść miała blask oryginalności i niezwykłości.
– Teraz, po latach, wydaje mi się, że ta relacja trochę się zmieniła, zwłaszcza że poznałem tego sympatycznego dziwaka – opowiadał Kutz, który spotkał 76-letniego Janoscha w czerwcu tego roku podczas jego wizyty w Zabrzu.

– Wydaje mi się, że dziś już nie muszę opowiadać dokładnie tej książki, która wtedy, w relacji z czasem, historią, była wydarzeniem stosunkowo świeżym, a na Śląsku w ogóle niezwykłym. Teraz można ją traktować jako dzieło zamknięte, a ja mogę traktować siebie jako człowieka, który ma zrobić możliwie uniwersalny film o tej części świata – mówił reżyser.

Kutz zaznaczył, że historia opowiadana przez Janoscha jest niesłychanie poważna, bo traktuje m.in. o narodzinach hitleryzmu.
– Jednocześnie trzeba opowiedzieć, że działo się to na tym Śląsku, który dziś tak brutalnie znika z powierzchni ziemi. Prawie wszystkie miejsca, w których robiłem swój pierwszy śląski film, już nie istnieją – zaznaczył Kutz.

– To ostatnia szansa, by tę rzeczywistość odnaleźć i nadać jej walor śląskości w przestrzennej architekturze, też przemysłowej, dać jakąś autentyczną krasę. Próbowałem dotąd w swoich filmach pokazywać Śląsk jako coś pięknego, ale w tym filmie to powinno być coś nostalgicznego, jak z pożółkłej fotografii – powiedział reżyser.

d2bl827

Nie wiadomo, kiedy Cholonek według Kutza będzie gotowy.Reżyser wyjaśnił, że najpierw musi dokończyć swoją książkę, która ma zostać wydana na początku przyszłego roku. Według ustaleń z producentami filmu, jego scenariusz miałby być gotowy w styczniu. Kutz, który prawdopodobnie w przyszłej kadencji parlamentu zostanie posłem, wskazał że w tej sytuacji być może poprosi kogoś o pomoc w pisaniu scenariusza.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj