Trwa ładowanie...

Kubica dla młodych kubicomaniaków. Książka, którą trzeba mieć

Biografia Roberta Kubicy to świetna książka dla młodych fanów sportu. Napisana przez sprawdzoną w przypadku biografii sportowców autorkę, Yvette Żółtowską-Darską.

Kubica dla młodych kubicomaniaków. Książka, którą trzeba miećŹródło: Materiały prasowe
drivgi1
drivgi1

Książki o tej tematyce są dobrym pretekstem, by "rozczytać” chłopców, dla których polski rynek wydawniczy nie ma zbyt wielu propozycji. Biografie polskich i zagranicznych piłkarzy czytane są natomiast bardzo chętnie. Podobnie, jak poprzednie książki autorki i ta jest ciekawa i bogato ilustrowana zdjęciami Kubicy książka.

Robert od dzieciństwa był zafascynowany samochodami. Jednak – dorośli dziś mężczyźni zapewne potwierdzą – nie był w tym odosobniony. Dla niego jednak "Formuła 1 nigdy nie była celem. Marzeniem tak, ale nie celem”. Starał się jeździć jak najlepiej i zostać profesjonalnym kierowcą wyścigowym. A kiedy dotarł do Formuły 1, w Polsce wybuchła prawdziwa kubicomania.

Czy wierzy z swoje zwycięstwo? Można uznać, że jest raczej realistą: "Jeśli uwierzysz, że jesteś najlepszy i że na pewno wygrasz, jest to moment, w którym tracisz mobilizację, ambicję i pęd do pracy. Nie jesteś już tak nakręcony, żeby do czegoś dojść".

Uwierzył natomiast, ze uda mu się wrócić na tory Formuły 1 po swoim wypadku. 21 listopada 2018 r. ogłoszono, że Robert Kubica w Williamsie został podstawowym kierowcą. A zatem wrócił – po ośmiu latach przerwy – do najwyższej kategorii motosportu! 14 kwietnia 2019 roku odbyło się Grand Prix Chin. Był to 1000. wyścig w historii Formuły 1. Częścią tej historii jest także Robert Kubica.

drivgi1

W ubiegłą, majową niedzielę, podczas Grand Prix Monako powiedział do inżyniera ze swojej ekipy "Wiem, co mam robić". Przed laty to samo przez radio do swojego inżyniera powiedział Kimi Raikkonen. Porównanie do kierowcy, który brał udział w Formule 1 już 300 razy nasuwa się samo. A jedyny dotychczas reprezentant Polski w tych prestiżowych rozgrywkach też jest oszczędny w słowach, ale rzeczywiście całą swoją karierą udowadnia, że WIE, CO ROBI.

Życzymy mu również przynajmniej 300 występów, i oby były coraz bardziej udane. Na tyle żeby było o czym pisać w kolejnych publikacjach Robertowi poświęconych. A tę polecamy już dziś. Dla fanów Formuły 1 jest w niej kalendarium Formuły do końca roku 2019. Przypominamy również, że w najbliższą niedzielę Grand Prix Kanady. Trzymajmy kciuki za start Roberta.

To dla młodszych, trzymających kciuki z rodzicami Yvette Żółtowska-Darska napisała książkę Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych.

drivgi1

Fragment książki:

W marcu 2013 roku, oficjalnie ogłoszono plany Roberta na zaczynający się sezon. Polak związał się z Citroenem, który zdecydował się udostępnić mu model DS3 RRC, w którym miał wystąpić w czterech rajdach zaliczanych do Mistrzostw Europy oraz w siedmiu – w ramach Mistrzostw Świata w kategorii WRC2. Pilotem Roberta został doświadczony Polak Maciej Baran.

Jak myślicie, jak im poszło? Zdobyli mistrzostwo świata w kategorii WRC2! Osiągając największy sukces w polskim motorsporcie! Tym samym 29-letni Robert Kubica zyskał chyba jeszcze większe uznanie, niż gdy jako młody chłopak przebojem się do niego wdzierał. Udowodnił, że organizm, choć straszliwie pokiereszowany, jest zaledwie wykonawcą naszej silnej woli. Bo najważniejsze to ją mieć.

Niewtajemniczonym wyjaśniam: WRC2 to druga najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, towarzysząca samochodowym mistrzostwom świata WRC (z angielskiego: World Rally Championchip). Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrza świata
– a nie ma bardziej prestiżowego tytułu w rajdach. Wcześniej nasz motosport mógł się pochwalić „tylko” mistrzostwami Europy (czyli triumfami w serii, w której jeżdżący w WRC w ogóle nie startują) zdobytymi przez Sobiesława Zasadę (1966, 1967, 1971), Krzysztofa Hołowczyca (1997) i Kajetana Kajetanowicza (2015, 2016, 2017).

drivgi1

I to właśnie w 2013 roku, przed startem w WRC2, Robert wypowiedział jakże prorocze słowa: – Dałbym wszystko, by wrócić do Formuły 1. Są małe światełka w tunelu, by kiedyś znów jechać bolidem dobrym tempem. Może nie za rok, nie za dwa, ale miejmy nadzieję, że kiedyś to nastąpi. Jak zapowiedział, tak uczynił.

O autorce:

Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wielbicielka futbolu, fotografii i Toskanii. Zainspirowana pasją syna do piłki nożnej i bajkami, które mu opowiadała, postanowiła napisać serię książek dla dzieci o ich piłkarskich idolach. W ten sposób powstały książki: Po prostu futbol, Mundial. Opowieści niesamowite i biografie gwiazd piłki nożnej. Sportretowani przez nią polscy piłkarze to: Kamil Grosicki, Robert Lewandowski, Michał Pazdan i Wojciech Szczęsny. Gwiazdy światowego futbolu to: Zlatan Ibrahimović, Lionel Messi, Neymar da Silva Santos i Cristiano Ronaldo.

Książki te szybko stają się bestsellerami. Ma je w swojej biblioteczce każdy prawdziwy fan piłki nożnej. I – zapewne czyta je razem z tatą. Podobnie będzie najprawdopodobniej w przypadku książki o Robercie Kubicy. Dla mniej wtajemniczonych i tych czytelników, których ojcowie nie mają tyle wiedzy, by odsłonić dzieciom kulisy wyścigów samochodowych jest też w książce krótki rozdział wprowadzający – o torze wyścigowym, bolidach i zasadach obowiązujących w Formule 1. Jednym słowem – formułowe od A do… K. Jak Kubica.

drivgi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drivgi1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj