Trwa ładowanie...

Ktoś na nas patrzy – oko w kulturze

Share
Ktoś na nas patrzy – oko w kulturzeŹródło: Inne
d47izar

Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się praca Marii Poprzęckiej Inne Obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa.

Podzielając pogląd Rudolfa Arnheima o tym, że nasze oczy zostały zdegradowane do roli instrumentów pomiarowych i rozpoznających, autorka tropi i wskazuje te elementy w naszym postrzeganiu świata, które na przestrzeni wieków zostały wyeliminowane lub zignorowane przez konwencje kulturowe. W książce obraz jest nie tylko punktem wyjścia nowych sposobów widzenia i interpretacji świata, ale staje się też narzędziem do poznania mechanizmów naszej kultury i przyjętych przez nią nawyków percepcyjnych.

Maria Poprzęcka jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje też Zakładem Dziejów Myśli o Sztuce oraz Podyplomowym Studium Muzealniczym. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest malarstwo XIX wieku. Bardzo istotne dla niej są zagadnienia metodologiczne i aksjologiczne. Organizuje konferencje metodologiczne w Nieborowie. Jest autorką wielu publikacji i książek, m.in. Teoretycy, artyści, krytycy w sztuce 1700-1870 (wspólnie z E. Grabską, 1974, 2 wyd. rozszerz. 1989), Akademizm (1977, 3 wyd. rozszerz. 1989), Czas wyobrażony. O sposobach opowiadania w polskim malarstwie XIX wieku (1986), Polskie malarstwo salonowe (1991), Arcydzieła malarstwa polskiego (1997), O złej sztuce (1998), Pochwała malarstwa. Studia z historii i teorii sztuki (2000).

d47izar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47izar
d47izar