Księgarska Nagroda Europejskiego Porozumienia dla Jurija Andruchowycza
Ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz otrzymał na rozpoczętych Targach Książki w Lipsku Księgarską Nagrodę Europejskiego Porozumienia.
Ukraiński autor skrytykował surowe przepisy wizowe stosowane wobec obywateli spoza Unii.
Andruchowycz zaapelował do Unii Europejskiej o stworzenia Ukrainie perspektywy wejścia do zjednoczonej Europy. Jego zdaniem, dotychczasowa polityka UE wobec Ukrainy była przeciwieństwem europejskiego porozumienia.
Ukraiński autor wydał w Niemczech m.in. powieść Dwanaście Kręgów , która - zdaniem jury - otworzyła niemieckim czytelnikom oczy na zapomniany środek kontynentu.
Pisarz przypomniał, że wysuwane przez niemiecką opozycję zarzuty o zbyt liberalne udzielanie Ukraińcom wiz przez rząd Gerharda Schroedera i Joschki Fischera rzuciły cień podejrzenia na jego kraj. Wytknął niemieckim intelektualistom, że nie protestowali publicznie przeciwko opinii, iż ukraińskie społeczeństwo składa się głównie z przestępców i prostytutek, którzy chcą dostać się na święty teren krajów Schengen, by narazić na szwank dobrobyt i bezpieczeństwo tubylców.
Parlamentarna komisja śledcza niemieckiego Bundestagu badała w ubiegłym roku przez wiele miesięcy, czy liberalizacja przepisów wizowych pod koniec lat 90. mogła umożliwić ukraińskim organizacjom przestępczym niekontrolowany przerzut prostytutek oraz innych nielegalnych pracowników. Komisja nie doszła do jednoznacznych wniosków, jednak problematyka przestępczości na Ukrainie zajmowała przez długi czas niemieckie media.
Nagroda Europejskiego Porozumienia przyznawana jest od 1994 r. przez władze Lipska, kraj związkowy Saksonię oraz Stowarzyszenie Niemieckich Księgarzy. Nagroda związana jest z dotacją w wysokości 15000 euro. W 2000 r. nagrodę otrzymała polska pisarka i publicystka Hanna Krall .