Trwa ładowanie...
google
23-04-2010 13:49

Książki WSiP będą dostępne w Google Book Search

Share
Książki WSiP będą dostępne w Google Book SearchŹródło: AFP
d3yo0fe

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zdecydowały się na umieszczenie swoich książek w programie Google Book Search. Fragmenty książek będą dostępne już od kwietnia.

Usługa Google Book Search działa podobnie jak wyszukiwarka internetowa - umożliwia m.in. znalezienie książki na podstawie jej krótkiego fragmentu, ale też dodatkowych kluczy tematycznych, pozwalających użytkownikowi na szukanie interesujących go pozycji. W Google Book Search można za darmo przeczytać do 20 proc. zawartości danej książki.

- Google Book Search to bardzo przydatne narzędzie wyszukiwania książek. Nie trzeba kupować ich w ciemno, można dokładnie zapoznać się z treścią i ocenić, czy dana pozycja jest nam rzeczywiście potrzebna. W tym samym miejscu mamy zgromadzone książki różnych autorów i wydawców o tej samej tematyce, można więc porównywać. Należy dodać, że dostępne są nie tylko promowane nowości, ale także starsze pozycje - powiedział Philippe Colombet z Google na wtorkowej konferencji prasowej.

d3yo0fe

Google Book Search jest bardzo popularną usługą w USA i Europie Zachodniej, dotychczas jednak nie było tam książek w języku polskim. WSiP jest pierwszym polskim wydawnictwem, które nawiązało współpracę z Google. Od kwietnia w wyszukiwarce dostępnych będzie kilkaset książek tego wydawnictwa - podręczników i pozycji naukowych.

- Traktujemy wejście do projektu Google Book Search jako zabieg marketingowy, który ma zwiększyć dostępność dla klienta wydań papierowych. Taka usługa internetowa podnosi komfort wyboru interesujących czytelnika pozycji. Jesteśmy pierwszymi na polskim rynku, którzy próbują współpracy z Google Book Search, za rok ocenimy jej efekty - powiedział Wojciech Jędrychowski z WSiP.

Aby zbadać skuteczność programu Google Book Search, wydawnictwo Cambridge University Press przeanalizowało różnice w sprzedaży książek wydanych przed 2000 r., w latach 2003 i 2006. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych sprzedaż książek objętych programem Google Book Search była o 20 proc. wyższa niż sprzedaż pozycji, które nie zostały przesłane do programu. Wydawcy zauważyli, że Google Book Search pozytywnie wpływa na sprzedaż także starszych tytułów, nie objętych tak intensywną promocją jak nowości.

W Google Book Search dla każdej książki tworzone są dodatkowe strony informacyjne, aby można było szybko odnaleźć wszelkiego rodzaju potrzebne informacje: recenzje, odniesienia w sieci, mapy itp. Obok książki umieszczono też link do sklepu internetowego, gdzie można kupić książkę.

Jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi lub jeśli wydawca wyraził zgodę, możliwe jest wyświetlenie jej podglądu, a w niektórych przypadkach nawet całej jej treści. Kopie książek zaliczanych do domeny publicznej można pobrać za darmo w formacie PDF.

d3yo0fe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yo0fe
d3yo0fe