Trwa ładowanie...
d2w4nqj

Książki Olgi Tokarczuk w polskich księgarniach. Nie wszyscy byli przygotowani na Nobla

Olga Tokarczuk zdobyła Literacką Nagrodę Nobla. Większość księgarzy zareagowała natychmiastowo. Jej książki widnieją teraz w pierwszych rzędach wystaw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk jest autorką ponad 10 powieści.
Olga Tokarczuk jest autorką ponad 10 powieści. (Forum)
d2w4nqj

Wszyscy Polacy cieszą się z niebywałego sukcesu Olgi Tokarczuk. Jak czytamy w uzasadnieniu szwedzkiej Akademii pisarka została doceniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Wątpliwe jednak, aby polscy czytelnicy zaczytywali się w jej prozie. Próżno szukać tytułów jej książek na listach bestsellerów najpopularniejszych sieci księgarń. Nawet minister kultury Piotr Gliński przyznał, że nigdy nie udało mu się doczytać którejkolwiek z książek Tokarczuk. Już zadeklarował poprawę i powrót do lektur.

W nadrobieniu literackich braków zapewne będą chcieli pomóc księgarze. Tuż po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu sprawdziliśmy, czy w najpopularniejszych księgarniach można dostać książki Olgi Tokarczuk.

d2w4nqj
Główna wystawa w jednej z gdańskich księgarni. WP.PL
Podziel się

Niektóre z nich były już przygotowane na możliwą nagrodę polskiej pisarki. Na głównej wystawie widniały najnowsze dzieło Tokarczuk "Księgi Jakubowe". Przy książce "Bieguni" znaleźliśmy nawet adnotację z informacją o przyznanej już Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Natychmiastowa reakcja księgarni po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu. Materiały prasowe
Podziel się

W innych księgarniach zainteresowani czytelnicy z trudem musieli szukać jej prozy na najniższych półkach w bocznej sekcji księgarni. Zdarzało się, że klienci dopytywali o konkretne tytuły, a ekspedientki w godzinę po ogłoszeniu Nobla dla Olgi Tokarczuk wciąż mówiły o niej jako o możliwej kandydatce do nagrody.

d2w4nqj
W niektórych księgarniach, aby znaleźć jakąkolwiek książkę Tokarczuk trzeba się mocno nagimnastykować. WP.PL
Podziel się

W mniej uczęszczanych sklepach nie udało nam się znaleźć ani jednej książki polskiej noblistki. Klienci dopytujący, czy uda im się kupić wybrane dzieła Tokarczuk, usłyszeli, że dostawa będzie dopiero w poniedziałek.

Jedna z księgarek podzieliła się z nami informacją, że w ciągu godziny wyprzedała się większość tytułów spod pióra Tokarczuk. Na półkach zostały już ostatnie sztuki jej wczesnych dzieł, takich jak "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" i "Podróż ludzi księgi".

W ciągu godziny najnowsze tytuły Olgi Tokarczuk zostały wykupione z księgarń. WP.PL
Podziel się
d2w4nqj

Zainteresowani czytelnicy, którym nie udało się upolować książek Olgi Tokarczuk stacjonarnie, pozostaje zakup przez internet. Zauważyliśmy, że na stronie internetowej Wydawnictwa Literackiego, które wydaje prozę noblistki, przygotowano specjalne oferty. Niestety serwery wydawnictwa już zostały obciążone.

Miejmy nadzieję, że Nobel dla Olgi Tokarczuk przyczyni się do wzrostu popularności jej dzieł wśród polskich czytelników. Choć niektórzy księgarze muszą odrobić lekcję i zadbać o odpowiedni dobór asertymentu w swoich sklepach.

Podziel się opinią

Share

d2w4nqj

d2w4nqj
d2w4nqj