Trwa ładowanie...

Książki Olgi Tokarczuk w polskich księgarniach. Nie wszyscy byli przygotowani na Nobla

Olga Tokarczuk zdobyła Literacką Nagrodę Nobla. Większość księgarzy zareagowała natychmiastowo. Jej książki widnieją teraz w pierwszych rzędach wystaw.

Share
Książki Olgi Tokarczuk w polskich księgarniach. Nie wszyscy byli przygotowani na Nobla
Źródło: Forum
d42xtyb

Wszyscy Polacy cieszą się z niebywałego sukcesu Olgi Tokarczuk. Jak czytamy w uzasadnieniu szwedzkiej Akademii pisarka została doceniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Wątpliwe jednak, aby polscy czytelnicy zaczytywali się w jej prozie. Próżno szukać tytułów jej książek na listach bestsellerów najpopularniejszych sieci księgarń. Nawet minister kultury Piotr Gliński przyznał, że nigdy nie udało mu się doczytać którejkolwiek z książek Tokarczuk. Już zadeklarował poprawę i powrót do lektur.

d42xtyb

W nadrobieniu literackich braków zapewne będą chcieli pomóc księgarze. Tuż po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu sprawdziliśmy, czy w najpopularniejszych księgarniach można dostać książki Olgi Tokarczuk.

Główna wystawa w jednej z gdańskich księgarni. WP.PL
Główna wystawa w jednej z gdańskich księgarni. Źródło: WP.PL

Niektóre z nich były już przygotowane na możliwą nagrodę polskiej pisarki. Na głównej wystawie widniały najnowsze dzieło Tokarczuk "Księgi Jakubowe". Przy książce "Bieguni" znaleźliśmy nawet adnotację z informacją o przyznanej już Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Natychmiastowa reakcja księgarni po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu. Materiały prasowe
Natychmiastowa reakcja księgarni po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu. Źródło: Materiały prasowe

W innych księgarniach zainteresowani czytelnicy z trudem musieli szukać jej prozy na najniższych półkach w bocznej sekcji księgarni. Zdarzało się, że klienci dopytywali o konkretne tytuły, a ekspedientki w godzinę po ogłoszeniu Nobla dla Olgi Tokarczuk wciąż mówiły o niej jako o możliwej kandydatce do nagrody.

W niektórych księgarniach, aby znaleźć jakąkolwiek książkę Tokarczuk trzeba się mocno nagimnastykować. WP.PL
W niektórych księgarniach, aby znaleźć jakąkolwiek książkę Tokarczuk trzeba się mocno nagimnastykować. Źródło: WP.PL

W mniej uczęszczanych sklepach nie udało nam się znaleźć ani jednej książki polskiej noblistki. Klienci dopytujący, czy uda im się kupić wybrane dzieła Tokarczuk, usłyszeli, że dostawa będzie dopiero w poniedziałek.

d42xtyb

Jedna z księgarek podzieliła się z nami informacją, że w ciągu godziny wyprzedała się większość tytułów spod pióra Tokarczuk. Na półkach zostały już ostatnie sztuki jej wczesnych dzieł, takich jak "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" i "Podróż ludzi księgi".

W ciągu godziny najnowsze tytuły Olgi Tokarczuk zostały wykupione z księgarń. WP.PL
W ciągu godziny najnowsze tytuły Olgi Tokarczuk zostały wykupione z księgarń. Źródło: WP.PL

Zainteresowani czytelnicy, którym nie udało się upolować książek Olgi Tokarczuk stacjonarnie, pozostaje zakup przez internet. Zauważyliśmy, że na stronie internetowej Wydawnictwa Literackiego, które wydaje prozę noblistki, przygotowano specjalne oferty. Niestety serwery wydawnictwa już zostały obciążone.

Miejmy nadzieję, że Nobel dla Olgi Tokarczuk przyczyni się do wzrostu popularności jej dzieł wśród polskich czytelników. Choć niektórzy księgarze muszą odrobić lekcję i zadbać o odpowiedni dobór asertymentu w swoich sklepach.

d42xtyb

Podziel się opinią

Share
d42xtyb
d42xtyb