Trwa ładowanie...

Książki na wakacje

Książki na wakacjeŹródło: Thinkstock
d1lzvq6
d1lzvq6

Nowe książki Philipa Rotha , Wiktora Jerofiejewa , Margaret Atwood , Amosa Oza znalazły się wśród nowości przygotowanych przez wydawców na lato.

Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że to właśnie lato jest czasem, gdy Polacy najchętniej sięgają po książki. Tego lata w księgarniach mogą znaleźć wiele interesujących nowości.

Czytelnik opublikuje w sierpniu nieznaną w Polsce powieść Philipa Rotha Duch wychodzi . Jej bohater, znany czytelnikom Kompleksu Portnoya Nathan Zuckerman zjawia się ponownie w Nowym Jorku, mieście, z którego wyjechał przed jedenastu laty. Podczas sentymentalnej podróży w przeszłość trzy przypadkowe spotkania burzą starannie chronioną samotność wędrowca.

W sierpniu ukaże się też książka Wiktora Jerofiejewa Bóg X (Czytelnik). Ten tom opowiadań, reportaży i szkiców obyczajowych uchodzi w Rosji za jedną z najbardziej kontrowersyjnych, skandalizujących i prowokacyjnych książek tego autora. Zebrano w niej teksty pisane w latach 1997-2001, których wiodącym motywem jest miłość, rozumiana jednak dość szeroko - * Jerofiejew pisze o romansach, ale też o patriotyzmie, uczuciu, które żywi do powieści kryminalnych, a także do... Eskimosów*.

d1lzvq6

Znak proponuje czytelnikom z kolei kolejne spotkanie z Nanny - bohaterką bestsellerowej Niani w Nowym Jorku Emmy McLaughlin i Nicoli Kraus . W Powrocie niani Nanny zaczyna właśnie w nowe życie, wkracza w dorosły świat nowojorskiej socjety oraz usiłuje rozkręcić własną firmę konsultingową. Jej kariera gwałtownie przyśpiesza, gdy otrzymuje propozycję współpracy z prestiżową nowojorską szkołą, gdzie spotyka swego dawnego wychowanka i jego okropną rodzinę.

W sierpniu ukaże się też Dług Margaret Atwood (Znak). Kanadyjska powieściopisarka przygotowała tym razem zbiór esejów, z których można się dowiedzieć, co łączy grecką boginię Nemezis, bohatera Opowieści wigilijnej Dickensa, Fausta, małpki kapucynki oraz światowy kryzys finansowy. Zdaniem Margaret Atwood pierwowzór karty kredytowej to pakt zawarty przez Fausta z Mefistofelesem. Dług Atwood to nie chłodny raport na temat stanu światowego konta, ale melanż historii, literatury, wierzeń religijnych, analizy socjologicznej, teorii gier oraz najnowszych badań w biologii.

Nakładem PIW ukazała się właśnie biografia jednego z najbardziej znaczących twórców w historii kina. Książka Laurence Schifano Luchino Visconti opowiada o życiu reżysera „Zmierzchu bogów”, który urodził się w 1906 roku w Mediolanie jako czwarty syn księcia Giuseppe Viscontiego di Modrone, żył w fascynujących czasach, współpracował i przyjaźnił się z największymi artystami i gwiazdami kina europejskiego swojej epoki.

Niedawno ukazał się też polski przekład nowej książki Roberto Saviano Piękno i piekło
(Czytelnik).To zbiór tekstów z lat 2004-2009, opublikowanych w prasie włoskiej, poprzedzonych autorską przedmową. Saviano pisał je przed ukazaniem się Gomorry , a także potem, kiedy spadła na niego nieoczekiwana popularność książki i gdy musiał się ukrywać przed mafiosami, których opisał w swej książce. Saviano opisał miejsca naznaczone piętnem mafii, nakreślił portrety ludzi, których spotkał w życiu i na kartach książek, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

d1lzvq6

W księgarniach jest też już książka Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Daniela Tammeta , nowość wydawnictwa Czarne. Autor urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi - najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on cichą i nieśmiałą.Książka Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

Inna letnia nowość to Jak uleczyć fanatyka Amosa Oza (Prószyński i S-ka). Izraelski pisarz w trzech krótkich esejach bada naturę fanatyzmu i zastanawia się, jak można z nim walczyć, przekonuje też, że konflikt palestyńsko-izraelski może zostać zażegnany.

d1lzvq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lzvq6