Co czytać w maju? Oto przewodnik, jakie książki zabrać ze sobą na majówkę.
Szczególnie polecamy wznowienie Dziennika Bronisława Malinowskiego. Światowej sławy uczony czyni siebie w tych nie przeznaczonych do druku zapiskach z lat spędzonych w Zakopanem, Anglii, Australii i na Nowej Gwinei - przedmiotem naukowego eksperymentu. Drukowane w języku angielskim fragmenty zapisków z badań terenowych przyczyniły się do niemałej rewolucji w światowej antropologii.
Nie można pominąć biografii Issac Bashevis Singer pióra Florence Noiville . I. B. Singer nie znosił biografii. Stopniowo zza ironicznych i szyderczych pozorów ukazuje się postać pełna dumy i powagi. Powagi, która powinna dawać do myślenia tym wszystkim, którzy z uporem dostrzegają w nim tylko pogodnego gawędziarza, przewrotnego piewcę żydowskiej duszy. Singer - irytujący, ujmujący, fascynujący - jakże daleki jest od powielanych zwykle na jego temat stereotypów...
Warto sięgnąć po zabawny i lekki esej Daniela Pennaca Jak powieść . Pennac zastanawia się w nim kto zabił w młodych ludziach niewymuszoną przyjemność czytania, bezinteresowne poświęcanie czasu na lekturę. Sobie tylko znanymi sposobami rodzice, pedagodzy i wszelcy inni dogmatycy czytania sprawiają, że dzieci tracą radość z książki i zawartych w niej historii.
A może sięgniecie po najnowszą powieść Johna Updike'a Terrorysta ?
Bohater powieści, nastoletni Ahmad Mulloy zwrócił się ku islamowi, a teraz czuje, że jego wierze zagrażają materializm i hedonizm Zachodu. Pracując dla libańskiej rodziny, dołącza do ludzi planujących atak terrorystyczny. Przez udział w nim, mówi mu nauczyciel Koranu, udowodni swe oddanie Allahowi.
Czy ktoś może go powstrzymać? Matka, która po odejściu ojca Ahmada wciąż zmienia mężczyzn? Ciemnoskóra Joryleen, której pragnie mimo jej religijnej nieczystości? A może Levy, cierpiący na bezsenność i depresję Żyd, który namawia go na podjęcie studiów?
Przyjemnej lektury!