Trwa ładowanie...
polityka
23 kwietnia 2010, 13:47

Książki, których nie można nie znać - z „Polityką”

W kolekcji Polska Literatura Współczesna „Polityka” wyda 20 książek. Będzie to zestaw lektur obowiązkowych, których nie może zabraknąć w domowej bibliotece.

Książki, których nie można nie znać - z „Polityką”Źródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Jak każdy zestaw, tak i ten, z konieczności jest wyborem i nie rości sobie prawa do bycia zamkniętą i niedającą się podważyć listą dzieł. Ale też nie ma tu rzeczy nieistotnych, drugoligowych.

Wszystkie prezentowane w kolekcji książki odwołują się zarówno do naszego zbiorowego losu w ostatnim półwieczu, jak i dotykają często spraw indywidualnych – kształtowania osobowości człowieka, poszukiwania tożsamości w zmieniającym się świecie, kwestii egzystencjalnych, psychologicznych, kontekstów filozoficznych wreszcie. Niektóre w swoim czasie wzbudzały spory i kontrowersje, kazały nam zmierzyć się z naszymi przyzwyczajeniami, wpływały na kształtowanie naszej polskiej świadomości. Ale co najważniejsze – wszystkie są przykładem pięknej i poruszającej literatury, takiej, co czytelnika nie pozostawia obojętnym. To książki godne stałego zamieszkania na domowych półkach, takie, do których wciąż warto wracać.

Wśród autorów reprezentowanych w kolekcji są największe nazwiska.

W kolekcji ukażą się następujące tytuły:
Marek Hłasko , Piękni dwudziestoletni , Czesław Miłosz , Rodzinna Europa , Sławomir Mrożek , Opowiadania , Olga Tokarczuk , Prawiek i inne czasy , Julian Stryjkowski , Austeria, Edward Redliński , Konopielka , Witold Gombrowicz , Trans-Atlantyk , Paweł Huelle , Weiser Dawidek , Tadeusz Borowski , Proszę Państwa do gazu, Wiesław Myśliwski , Kamień na kamieniu , Hanna Krall , Portret z kulą w szczęce i inne historie, Edward Stachura , Siekierezada , Jerzy Pilch , Bezpowrotnie utracona leworęczność , Jerzy Andrzejewski , Ciemności kryją ziemię , Jarosław Iwaszkiewicz , Tatarak i inne opowiadania, Stanisław Rembek , Ballada o wzgardliwym wisielcu, Stefan Chwin , Hanemann , Miron Białoszewski , Pamiętnik z powstania warszawskiego , Gustaw Herling-Grudziński , Inny świat.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj