Trwa ładowanie...
toruń
23 kwietnia 2010, 13:28

Książki Hohenzollernów w Toruniu

Książki Hohenzollernów w ToruniuŹródło: Inne
db74fez
db74fez

W Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarto wystawę "Srebrna Biblioteka i inne cymelia królewieckie".

Na wystawie prezentowane są srebrne oprawy prywatnej biblioteki księcia Albrechta Hohenzollerna z przełomu XV i XVI wieku, starodruki, rękopisy z Królewca.

Biblioteka Uniwersytecka pokaże swoje najcenniejsze pod względem artystycznym i wystawienniczym zbiory, które bardzo rzadko prezentowane są otwartej publiczności. Wśród eksponatów zwiedzający obejrzą prawdziwy rarytas: renesansowe, srebrne oprawy prywatnej biblioteki księcia Albrechta Hohenzollerna (1490-1568) - pierwszego władcy Prus Książęcych - i jego żony Anny Marii.

Oprawy, których w Toruniu jest 12 z 20 powstałych, są najcenniejszą częścią starych druków Biblioteki Uniwersyteckiej. Są fragmentem liczącego kilkadziesiąt tysięcy woluminów zbioru książek i rękopisów z dawnej uniwersyteckiej i miejskiej biblioteki z Królewca. Oprawy, zamówione u wybitnych niemieckich złotników, wykonano pomiędzy 1550 a 1562 rokiem. W Toruniu znalazły się w roku 1947. Ekspozycję uzupełniają inne bezcenne druki i rękopisy pochodzenia królewieckiego.

db74fez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj