Trwa ładowanie...

Książka o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych 1944-56

Książka o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych 1944-56Źródło: Inne
d3bj507
d3bj507

Prawie 600 młodych ludzi było represjonowanych przez władze komunistyczne za działalność w 28 młodzieżowych organizacjach niepodległościowych w latach 1944-56 w południowo-wschodniej Polsce. O ich losach opowiada książka Bogusława Wójcika _ Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956_. Prezentacja publikacji odbyła się w poniedziałek w Rzeszowie.

"To nie byli szaleńcy, to byli trzeźwo myślący młodzi ludzie. W większości tych organizacji stawiano nacisk na samokształcenie, zachowanie ducha polskości. Próbowali drukować afisze, hasła, pisali anonimy do aktywistów komunistycznych. Działali licząc na wybuch kolejnej wojny światowej" - powiedział autor.

Organizacje powstawały najczęściej w szkołach lub środowiskach lokalnych. Liczyły od 2-3 do 170 osób. "Najczęściej były to grupy kilkunastoosobowe" - zaznaczył Wójcik.

Najliczniejsza była wywodząca się z okresu międzywojennego Młodzież Wielkiej Polski, w której działało ok. 170 młodych ludzi. W prace organizacji Orlęta oraz Związku Wolnej Młodzieży Polskiej angażowało się po ok. 100 osób.

d3bj507

Rozpracowane przez UB organizacje szybko starano się likwidować. Ich członków czekały trudne śledztwa.

"Byli bici, rażeni prądem, miażdżono im palce, trzymano w ciemnych pomieszczeniach, często w wodzie. Aby wydobyć zeznania, stosowano również okrutne tortury psychiczne. Aresztowanym mówiono m.in., że ktoś z bliskich umarł w wyniku ich działalności, straszono zatrzymaniem najbliższej rodziny" - podkreślił Wójcik.

Większość skazanych członków organizacji z więzień wyszła po 1956 r. "Jednak inwigilowano ich do lat 70. Mieli kłopoty ze znalezieniem pracy, kontynuowaniem nauki" - wyliczał autor.

W książce przedstawiono syntetyczny zarys powstania, działalności i likwidacji poszczególnych organizacji. Wśród ponad 90 dokumentów zaprezentowanych w książce są m.in. materiały programowe omawianych organizacji, opracowania i raporty UB.

"Opisuję organizacje, które zostały wykryte przez UB. Należy podejrzewać, że takich organizacji było o wiele więcej. Wiele z nich miało mniej formalny charakter" - przypomniał Wójcik.

"Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956" wydał rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj