Książka o Krainie Zórz Wieczornych
Książka o Krainie Zórz Wieczornych
Kraina Zórz Wieczornych - pod taką nazwą region lubuski znają przyrodnicy.
- Tu słońce zachodzi o 45 minut później, niż na wschodzie kraju - tłumaczył dr Witold Lenart w środę w Gorzowie podczas prezentacji książki pt. Warto.
Tytuł publikacji nawiązuje do nazwy największej rzeki - Warty - przepływającej przez północną część regionu.
Publikacja ma zachęcić turystów z kraju i z zagranicy do odwiedzenia województwa lubuskiego.
- Chcemy pokazać, że ten region jest atrakcyjny nie tylko dla inwestorów, ale też, że ma niezwykłe walory przyrodnicze - powiedziała wojewoda lubuski Helena Hatka podczas konferencji prasowej promującej wydawnictwo.
O tym, że lubuskie to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, przekonywał też wydawca książki, dr Witold Lenart z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska w Warszawie.
- Mało kto wie, że tu słońce zachodzi 45 minut później, niż na wschodzie. Nie ma lepszych terenów do oglądania zachodów słońca. Stąd też nazwano ten region Krainą Zórz Wieczornych - powiedział.
W książce znajdują się fotografie prezentujące walory flory, fauny i zabytki oraz teksty o historii, zabytkach, krajobrazie, obszarach chronionych, klimacie i mieszkańcach.
Zebranie materiałów do publikacji trwało ok. dwóch lat. Jest ona podsumowaniem wykonanego wcześniej Studium Walorów Przyrodniczych i Kulturowych Kompleksu Gospodarki Turystycznej i Edukacyjnej Odra-Warta-Noteć-Drawa. Studium było elementem realizacji projektu zadania rządowego wynikającego z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego.
Książka została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy i trafi do wszystkich lokalnych samorządów, szkół, a także do Niemiec.