Trwa ładowanie...

Książka o historii Polskiej Sekcji BBC

Książka o historii Polskiej Sekcji BBCŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Charakterystyczną cechą BBC była jej bezstronność, analityczny ton i język bez przymiotników - powiedział Eugeniusz Smolar uczestniczący we wtorkowej promocji książki Krzysztofa Pszenickiego Tu mówi Londyn. Historia Sekcji Polskiej BBC .

Książka ta powstała - jak tłumaczył autor, wieloletni szef tej sekcji - z wielu powodów.
- Po pierwsze, najwyższa pora sporządzić historię Polskiej Sekcji BBC, bo pamięć ludzka jest ulotna, a sprawa się skończyła - rozdział jest zamknięty. Po wtóre po to, żeby oddać cześć kolegom, z którymi pracowałem, tym których znałem, ale również tym, których nie znałem, i po trzecie po to, żeby pokazać, że Wolna Europa nie miała monopolu na informowanie Polaków o tym, co się dzieje w Polsce i na świecie - wylicza.

W spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uczestniczyło kilkadziesiąt osób. W większości byli to dziennikarze, którzy pracowali w Londynie lub - w ostatnich latach funkcjonowania polskiej sekcji - w jej warszawskiej redakcji. Wszyscy mówili o zasadach, jakimi kierowali się dziennikarze BBC. Zwracali też uwagę na ewolucję tej instytucji, która polegała na przechodzeniu od tłumaczeń informacji pochodzących z ogólnego serwisu BBC do dużej samodzielności poszczególnych sekcji językowych.

Pszenicki powiedział, że BBC jako instytucja nie ma swoich poglądów, ale ludzie, którzy tam pracują, je mają.
- Mogą je jednak ujawniać wyłącznie pod warunkiem, że znają się na tym, o czym mówią, mają do tego tytuł (np. korespondenci, którzy z bliska obserwują wydarzenia) i firmują tekst własnym nazwiskiem - zaznaczył.

d1ef7ju

Zwrócił także uwagę na odpowiedzialność, jaką bierze na siebie dziennikarz.
- Przez wszystkie lata kierowania Polską Sekcją BBC nikt mi nigdy nic nie kazał - podkreślił.

W opinii przedostatniego, również wieloletniego, szefa sekcji polskiej BBC Eugeniusza Smolara, trzy rozgłośnie przez dziesięciolecia nadające po polsku: Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC były zupełnie innymi instytucjami.

Charakterystyczną cechą dla BBC była jej bezstronność, ton analityczny i język bez przymiotników - uważa Smolar.
- Jeśli nawet nie byliśmy najbardziej popularni, to byliśmy najbardziej wiarygodni. Odcięliśmy sobie część politycznych emocji - ocenił.

Pszenicki uzupełnił tę wypowiedź propozycją, żeby napisać obraźliwy list do sąsiada i przed jego wysłaniem wykreślić wszystkie przymiotniki. W ten sposób bowiem - uważa - można się przekonać, jak powstaje naprawdę przekonujący tekst.

d1ef7ju

Według niego kultura organizacji BBC była tak silna, że każde kolejne pokolenie dziennikarzy (ci tuż powojenni, ci z pokolenia 68 i ci Solidarnościowi) bardzo szybko wpadali w dyby tej instytucji.
- Wartości przejmowało się szybko i bezboleśnie - wspominał.

Pytany czy widzi w polskich mediach odwzorowanie zasad obowiązujących w BBC, które również u nas są uznane za modelowe, Pszenicki odpowiedział: „Wolałbym się na ten temat nie wypowiadać, aczkolwiek nie jest mi łatwo znaleźć nad Wisłą to, co mógłbym nazwać publicznymi środkami masowego przekazu”.

Książkę Krzysztofa Pszenickiego Tu mówi Londyn. Historia Sekcji Polskiej BBC opublikowało wydawnictwo Rosner i Wspólnicy.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj