Trwa ładowanie...

Zachowanie Krystiana Lupy uznano za oburzające. Teatr Powszechny wydał oświadczenie

Sztuka reżyserowana przez Krystiana Lupę miała być wielkim wydarzeniem w Szwajcarii. Spadła z afisza w skandalicznej atmosferze. Do sprawy odniósł się Teatr Powszechny, z którym Lupa współpracuje. Dyrekcja apeluje do osób, które padły ofiarą mobbingu.

Krystian Lupa uchodzi za jednego najwybitniejszych reżyserów teatralnychKrystian Lupa uchodzi za jednego najwybitniejszych reżyserów teatralnychŹródło: AKPA
d3b27kh
d3b27kh

7 czerwca w teatrze La Comedie de Geneve miała odbyć się premiera sztuki "Les Emigrants" w reżyserii Krystiana Lupy. Odwołano ją po tym, jak Lupę dwukrotnie poniosły emocje. Najpierw, jak informował "Fakt", skrzyczał swoją tłumaczkę, która, po wielu godzinach pracy, poprosiła o krótką przerwę. Następnie zrobił awanturę szwajcarskim technikom oświetlenia, którzy nie mogli zadowolić oczekiwań mistrza.

"Czy sztuka powinna być machiną do rozwałki ludzi?" - pytali w oświadczeniu pracownicy.

Lupa przeprosił za to, że podniósł głos i jednocześnie pokusił się o porównanie realizacji sztuki do rodzenia, jakby tłumacząc swoje zachowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gwiazdy piszą książki. I to na potęgę

- Poród nie jest ani piękny, ani przyjemny, ani bezpieczny, może być rozkoszny, może być fascynujący, ale nie jest przyjemny, wielu chciałoby, żeby wszystko było przyjemne. [...] Spektakl nie został zerwany z powodu awantur, tylko dlatego, że egzekwowałem wykonanie tego, co miało być wykonane - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

d3b27kh

Teraz do sprawy odniósł się Teatr Powszechny w Warszawie, w którego repertuarze znajdują się dwa spektakle reżyserowane przez Lupę: "Capri - wyspa uciekinierów" oraz "Imagine".

"Mamy świadomość, że sytuacja w Genewie stała się początkiem dyskusji również na polskim gruncie. Jako dyrektorzy Teatru Powszechnego w Warszawie wiele razy mierzyliśmy się z sytuacjami kryzysowymi podczas prób do różnych spektakli, w tym również we współpracy z Krystianem Lupą (na przykład podczas pracy nad "Capri – wyspą uciekinierów" w 2019 roku). Stoimy na stanowisku, że obowiązkiem dyrekcji teatru jest reagowanie w ramach określonych procedur, mediowanie, wyjaśnianie takich sytuacji, naprawianie krzywd i wprowadzanie rozwiązań zabezpieczających na przyszłość. Tak też działo się przy tej produkcji" - napisała dyrekcja.

Autorzy podkreślili, że nie ma ich zgody na jakąkolwiek przemoc, łamanie praw pracowniczych i dobrych obyczajów. Po przykrych doświadczeniach wprowadzili w placówce "politykę antymobbingową i antydyskryminacyjną, funkcję żony zaufania pracowniczego, liczne warsztaty antydyskryminacyjne czy kontrakty dotyczące zasad współpracy podpisywane podczas pierwszej próby spektaklu".

Teatr Powszechny nie uznaje odstępstw od wdrażanych reguł. Rozmawiał o nich również z utytułowanymi reżyserami.

"Mamy świadomość, że od kilku lat uczestniczymy w ważnym procesie i dyskusji, która toczy się w polskim i europejskim teatrze i z zadowoleniem patrzymy na zmiany, jakie zachodzą w metodach pracy i komunikacji. Konieczność tych zmian była również tematem naszych rozmów z Krystianem Lupą i Piotrem Skibą przed rozpoczęciem współpracy przy 'Imagine' w 2021 roku" - stwierdziła dyrekcja.

d3b27kh

Na koniec zaapelowano do wszystkich, którzy w trakcie pracy w Teatrze Powszechnym doświadczyli przemocy i czują się skrzywdzeni.

"Prosimy o bezpośredni kontakt. [...] Chcielibyśmy, aby dyskusja, która toczy się obecnie, zamiast przeradzać się w falę negatywnych emocji, stała się otwartą przestrzenią do wyjaśnienia ewentualnych krzywd i roszczeń oraz dalszych pozytywnych przemian w naszym teatrze" - zadeklarowała dyrekcja teatru.

d3b27kh

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" masakrujemy szokującego i rozseksualizowanego "Idola" od HBO, znęcamy się nad Arnoldem Schwarzeneggerem i jego Netfliksowym "FUBAR-em" i, dla równowagi, polecamy najlepsze seriale wszech czasów. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b27kh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b27kh