„Wspaniała kronika straconego życia”, „Rozdzierające, zabawne, zaskakujące” – to niektóre tytuły francuskich recenzji sztuki „Krum” Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego , którą do 16 grudnia można oglądać w Paryżu.
Spektakl warszawskiego Teatru Rozmaitości i krakowskiego Starego Teatru gości od soboty na scenie paryskiego Teatru Odeon. W dwóch czołowych francuskich dziennikach, „Le Monde” i „Le Figaro”, ukazały się pochlebne recenzje przedstawienia.
Czwartkowy „Le Monde” w obszernej recenzji pod tytułem „Wspaniała kronika straconego życia” pisze, że „ Warlikowski , zdecydowanie jeden z wielkich dzisiejszego teatru, uczynił z „Kruma”, zwykle postrzeganego jako komedia, wspaniałą kronikę życia straconego, życia nie przeżytego zwieńczonego śmiercią. Jak u Czechowa , czarny humor i rozpacz podają sobie ręce”.
Recenzent „Le Monde” zauważa też, że przed oczyma widzów spektaklu wyrasta ponury świat, w którym reżyser demaskuje „sukces społeczny typu Sarkozy-Berlusconi”.
„Sukces ten, niosący pustkę i nicość, jest prostą odwrotnością niepowodzeń życiowych innych bohaterów” – dodaje „Le Monde”.
Z kolei krytyk teatralny „Le Figaro” pisze o „niszczycielskiej inteligencji i olśniewającej sile przedstawienia”. Zwraca uwagę na świetną grę aktorską (na scenie Odeonu można zobaczyć m.in. Magdalenę Cielecką, Danutę Stenkę i Jacka Poniedziałka) oraz zaskakującą scenografię Małgorzaty Szczęśniak.
„Krum”, sztuka izraelskiego pisarza Hanocha Levina (1943-1999), jest historią mężczyzny w średnim wieku, który po latach pobytu za granicą przyjeżdża do rodzinnego miasta. Tytułowy Krum zatacza egzystencjalne koło, wraca do punktu wyjścia. Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, którzy marzą o tym, by nadać swemu życiu kształt i sens, ale ich próby spełzają na niczym.
Polska premiera przedstawienia Warlikowskiego miała miejsce na deskach Teatru Rozmaitości w marcu 2005 roku. Spektakl był już pokazywany na scenach niemieckich i francuskich: w Berlinie i Awinionie.
Krzysztof Warlikowski , jeden z najgłośniejszych reżyserów młodszego pokolenia, znany jest jako autor współczesnych inscenizacji Szekspira , tekstów antycznych oraz przedstawień operowych.