Trwa ładowanie...

"Kroniki metaliczne. Chaos": wizualnie stymulująca uczta [RECENZJA]

Papież komiksu, ojciec "Blueberry'ego" i "Incala", ale też autor grafik reklamowych, malarz, projektant okładek. Wpływ Moebiusa na współczesny rysunek jest nie do przecenienia. Dowodzi tego fantastyczny zbiór prac zatytułowany "Kroniki metaliczne. Chaos".

"Kroniki metaliczne. Chaos": wizualnie stymulująca uczta [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d250zal
d250zal

"Skok na kasę" pomyślałem, widząc zapowiedź "Kronik metalicznych". Bo jak inaczej nazwać zbiór mało znanych prac, okładek czy reklam autorstwa giganta komiksu? Czym to różni się od wyskrobanych z dna archiwów nagrań, których nie da się słuchać, ale fani kapeli i tak sięgną po portfele?

ZOBACZ TEŻ: Co z kolejną ekranizacją "Sin City"?

Ale już pobieżny rzut oka na zawartość 192-stonicowego tomu rozwiewa wątpliwości. "Kroniki metaliczne. Chaos" to, jakby napisała pewna blogerka, absolutny must have. Zarówno dla psychofanów Moebiusa, jak i miłośników komiksu, sztuki czy designu. Dla wszystkich będzie to wizualnie stymulująca uczta.

Na zawartość składają się setki chronologicznie ułożonych prac Jeana Girauda, tworzonych od końcówki lat 60. do początku 90. XX w. Jest tu wszystko: shorty, ilustracje do magazynów, reklamy, okładki książek. Pierwociny i rozbuchane detalami plansze wyjadacza. Prościutkie rzeczy rysowane piórkiem i całostronicowe malunki. Od hiperrealizmu po abstrakcję figuratywną.

d250zal

Odpowiedniego kontekstu całości nadaje przedmowa Daniela Pizzoliego, autora monografii poświęconych Moebiusowi. I nie jest to byle jaki wstęp, a 11-stronicowym, mięsisty tekst szczegółowo opisujący ewolucję stylu artysty, jego inspiracje, odniesienia i techniki. Świetne źródło wiedzy, nie tylko z zakresu twórczości Francuza czy komiksu. To wnikliwe spojrzenie na kolejne etapy procesu twórczego i poszukiwania środków wyrazu.

Jedyne, czego zabrakło, to grafik koncepcyjnych do filmów. A Moebius miał ich przecież na koncie całkiem sporo – m.in. "Obcy – 8. Pasażer Nostromo, "TRON", "Piąty element" czy nieszczęsna "Diuna" Alejandro Jodorowskiego. Ale znając życie, pewnie dostaniemy je w osobnym albumie. Cóż, bierzcie moje pieniądze.

d250zal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d250zal

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj