Trwa ładowanie...
dr9ux4q

Król Belgii nagrodził polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego

dr9ux4q
dr9ux4q

* Grzegorz Rosiński , znany polski rysownik, autor legendarnego _Kapitana Żbika_ oraz współtwórca Thorgala , komiksu o przygodach gwiezdnego przybysza wychowywanego wśród Wikingów, otrzymał w poniedziałek odznaczenie Oficera Orderu Leopolda II przyznane przez króla Belgii Alberta II Koburga.*

- Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa - mówił podczas uroczystości wręczenia odznaczenia ambasador Belgii Jan Luykx.
Podkreślił, że Rosiński jako polsko-belgijski artysta w wyjątkowy sposób zbliża oba kraje.

Luykx przypomniał, że w latach 70. Rosiński wyjechał z Polski, by osiąść w Belgii - jak zaznaczył - ojczyźnie komiksu.
- Mój kraj stał się Pana krajem, w którym nadal rozwijał Pan swą sztukę, stając się jednym z najpopularniejszych artystów komiksu zarówno w Belgii jak i w Polsce, m.in. dzięki słynnej serii Thorgal - zauważył zwracając się do artysty ambasador.

- W nowej Europie bez granic stał się Pan bardziej niż kiedykolwiek symbolem kontynentu, który wreszcie odzyskał swą jedność - dodał Luykx.

dr9ux4q

Grzegorz Rosiński (ur. w 1941 w Stalowej Woli)
jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami Kapitan Żbik, Pilot śmigłowca oraz cyklem Legendarna historia Polski.

W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”. Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o Thorgalu . Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 r. roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie.

Kolejną serią autorstwa Rosińskiego był komiks science-fiction pt. Hans, w Polsce znany jako Yans . Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński został na stałe za granicą. W 1986 r. w duecie z Jeanem Van Hammem - stworzył historią pt. Szninkiel . W pierwszej połowie lat 90. skupił się na pracy z Jeanem Dufaux'em przy <#link|seria|6461|Skargach Utraconych Ziem#>. Ostatnie prace Rosińskiego to Western i Zemsta hrabiego Skarbka .

Grzegorz Rosiński był wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach komiksowych. W 2006 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.

dr9ux4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr9ux4q