Trwa ładowanie...

"Kres i początek" - nowa książka George'a Weigela

"Kres i początek" - taki tytuł nosi nowa książka George'a Weigela, autora cenionej biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei"

"Kres i początek" - nowa książka George'a WeigelaŹródło: "__wlasne
d2jeagp
d2jeagp

* "Kres i początek" - taki tytuł nosi nowa książka George'a Weigela , autora cenionej biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei". Nowa książka jest próbą podsumowania pontyfikatu papieża, którego Weigel nazywa Janem Pawłem Wielkim.*

Tytuł "Kres i początek" Weigel zaczerpnął z jednego z wersów "Czterech kwartetów" T.S. Eliota "W moim początku jest mój kres"."Chodziło mi o zaakcentowanie spójności życia i nauczania Jana Pawła II. Ta książka jest spełnieniem obietnicy, jaką złożyłem papieżowi, gdy spotkaliśmy się ostatni raz, w grudniu 2004 roku. Obiecałem wtedy, że jego biografia +Świadek nadziei+ będzie miała kontynuację. I oto jest +Kres i początek+" - mówił Weigel w poniedziałek w Warszawie na spotkaniu z dziennikarzami.

"Im dłużej rozmyślam nad pontyfikatem Jana Pawła II, tym bardziej jestem przekonany, że stanowił on punkt zwrotny w dziejach Kościoła, przełom bardzo ważny wobec mającej obecnie miejsce konfrontacji religii z postmodernistycznym światem. Pontyfikat Jana Pawła II wyznacza kres Kościoła zamkniętego w ramach instytucji, początek pojmowania Kościoła jako misji. Jan Paweł II wyprowadził Kościół z epoki kontrreformacji w epokę nowej ewangelizacji. To odrodzenie Kościoła przyszło w bardzo ważnym momencie historii ludzkości, kiedy w kulturze Zachodu obserwujemy duchowe znużenie, owocujące degradacją człowieczeństwa" - mówił Weigel.

Pisarz zauważył, że szczególne znaczenie ma stworzona przez Jana Pawła II "teologia ciała" - afirmatywna wobec życia, pokazująca, jak w małżeństwie można dotknąć świętości. "Teologia ciała jest szczególnie ważna dla młodych ludzi, którym daje nadzieję na sensowne życie. W tym aspekcie widać, że nauczanie Jana Pawła II jest bardzo blisko zwyczajnego, ludzkiego życia. Myślę, że to dlatego, że Karol Wojtyła miał większe doświadczenie jako pracujący wśród ludzi duszpasterz, niż jakikolwiek inny papież na przestrzeni wieków" - powiedział Weigel.

d2jeagp

"Wpływ Jana Pawła II na Kościół katolicki był równie zasadniczy jak sposób, w jaki oddziaływał na sprawy świata. Przez ćwierćwiecze ożywiał Kościół duchowo i intelektualnie, przywracając katolikom poczucie, jaką przygodą jest bycie uczniem Chrystusa. Z determinacją dążył do jedności chrześcijan, ale też tworzył nowe relacje między katolicyzmem a judaizmem, angażował się w dialog z islamem. Jan Paweł II nadawał nowe znaczenie tradycyjnemu papieskiemu tytułowi +pontifex+ - który pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego most. Kreślił na nowo wizję papiestwa jako urzędu zajmującego się raczej ewangelicznym świadectwem, niż biurokratycznym zarządzaniem" - dodał pisarz.

* George Weigel*jest teologiem, publicystą i komentatorem spraw religijnych. W Polsce dał się poznać przede wszystkim jako autor światowego bestsellera - biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei" (2001), która powstała m.in. na podstawie osobistych rozmów autora z papieżem-Polakiem.

* "Kres i początek" to zarówno uzupełnienie, jak i kontynuacja "Świadka nadziei".*Zawiera próbę podsumowania pontyfikatu Jana Pawła II, a także wyniki kwerendy przeprowadzonej przez Weigela w archiwach rosyjskich, polskich i niemieckich. George Weigel rysuje portret człowieka, który pokazał światu moralne bankructwo komunistycznej ideologii.

Książka "Kres i początek" ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. Weigel spotka się w poniedziałkowy wieczór z czytelnikami z Warszawy, a we wtorek - z Krakowa.

d2jeagp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jeagp