Trwa ładowanie...
dr20vi4

Krakowska Noc Poezji - w piątek

Spektakle, koncerty, spotkania literackie - to elementy programu III Krakowskiej Nocy Poezji, która odbędzie się w piątek. Tegoroczna edycja jest poświęcona poetom Pokolenia '68, a jej tematem przewodnim są pieniądze.

dr20vi4
dr20vi4

Spektakle, koncerty, spotkania literackie - to elementy programu III Krakowskiej Nocy Poezji, która odbędzie się w piątek. Tegoroczna edycja jest poświęcona poetom Pokolenia '68, a jej tematem przewodnim są pieniądze.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia będzie - jak zaznaczyli organizatorzy - prezentacja twórczości Stanisława Barańczaka. W odróżnieniu od poprzednich Nocy, w programie tegorocznej będą nie tylko wiersze klasyków, ale też młodych debiutantów. Spotkanie z nimi poprowadzi w kawiarni BONA Książka i Kawa poeta Bronisław Maj.
Ten sam poeta jest autorem scenariusza do widowiska, które odbędzie się na Rynku Głównym.

W przedstawieniu "Arka B", wyreżyserowanym przez Jerzego Zonia, widzowie zapoznają się z treścią utworów Barańczaka, począwszy od 1968 do 1998 roku. Na scenie obok ratusza widzowie zobaczą Annę Dymną, Ewę Kaim, Krzysztofa Globisza i Szymona Kuśmidera. "Nie będzie to spektakl wesoły, ale mam nadzieję, że chociażby w jakiejś części oddający pasję, wielkość, czułość i niebywałe mistrzostwo poezji Barańczaka" - opisał sztukę Maj.

Po widowisku krakowianie i turyści posłuchają koncertu Renaty Przemyk. Z kolei w Operze Krakowskiej miłośnicy Barańczaka obejrzą zrealizowaną przez Józefa Opalskiego "Podróż zimową" z muzyką Franciszka Schuberta. Podczas Nocy zainteresowani literaturą spotkają się też z poetami krakowskiej grupy Tylicz i grupy Teraz. Będzie możliwość uzyskania autografu i zadania pytań tak uznanym poetom jak Urszula Kozioł, Wojciech Bonowicz, Krzysztof Lisowski, Józef Baran, Stanisław Stabro.

Częstym tematem wystawianych podczas Nocy utworów będą pieniądze. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zabrzmi "Bal w operze" Juliana Tuwima, zaprezentowany według koncepcji Krzysztofa Orzechowskiego. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury odbędzie się recital Agnieszki Grochowicz - "Piosenki pisane nie dla pieniędzy", a na scenie Kabaretu Loch Camelot spektakl muzyczny "Wszystko za wszystko Pieniądze!".

dr20vi4

Krakowska Noc Poezji jest ostatnią imprezą z cyklu Krakowskich Nocy. Odbywa się ona po Nocy Muzeów, Teatrów, Jazzu i Cracovia Sacra. W tym roku nie otrzymała dofinansowania z Unii Europejskiej, ale - jak zaznaczyli organizatorzy - jej program nie jest uboższy.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak na niektóre spektakle i koncerty trzeba odebrać w czwartek darmowe wejściówki.

Organizatorem przedsięwzięcia jest miasto Kraków, współorganizatorem - Teatr KTO (gminna instytucja kultury). W organizację Nocy Poezji włączyły się: Nowa Prowincja, Klub Pod Jaszczurami, Klub Aktora Loża oraz Bona Książka i Kawa, które nieodpłatnie udostępniły artystom swoje przestrzenie.

dr20vi4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr20vi4