Kraków świętuje 100. rocznicę urodzin Czesław Miłosza
W 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanęła instalacja "Haiku" autorstwa Aleksandra Janickiego. Na urodzinowym przyjęciu pod gołym niebem był tort cytrynowy, kolorowe baloniki i wiersze noblisty.
*W 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanęła instalacja "Haiku" autorstwa Aleksandra Janickiego. Na urodzinowym przyjęciu pod gołym niebem był tort cytrynowy, kolorowe baloniki i wiersze noblisty. *
Instalacja "Haiku" to trzy kule o średnicy od 1,5 do 2,5 metra wykonane ze stali i pomalowane na biało. Swoją strukturą przypominają zmiętą kartę papieru. Kule zostały ustawione na szarych drobnych kamykach niczym w ogrodzie zen. Częścią instalacji jest tabliczka formatu A4 z wygrawerowanym tekstem haiku - utworu autorstwa Takarai Kikaku w tłumaczeniu Czesława Miłosza .
"Zainteresowały mnie poszukiwania Miłosza w przestrzeni kultury Wschodu. Haiku jest najbardziej zwięzłą formą poetycką. Jest też wyzwaniem dla człowieka, który w tej formie, ale rozumianej w kontekście kultury Zachodu, dialoguje z czytelnikiem. Miłosz poszedł w przestrzeń, która kojarzy mi się z zen: mniej znaczy więcej" - mówił Aleksander Janicki.
Plac przed Muzeum Narodowym na kilka godzin zamienił się w czwartek w strefę wolnego czytania. Można było przysiąść na białych leżakach, sięgnąć po wiersze noblisty, wypić kawę, zjeść kawałek tortu i posłuchać płynących z głośnika utworów Czesława Miłosza , czytanych przez samego poetę charakterystycznym, mocnym głosem.
"Nie przypadkowo na urodzinowym pikniku kroimy cytrynowy tort. Ulubionym ciastem Czesława Miłosza była tarta cytrynowa, ale żeby obdzielić wszystkich musielibyśmy mieć kilka takich tart.Poszliśmy więc na kompromis i jest tort" - mówiła Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Pasażerów czekających na przystankach w pobliżu muzeum częstowano ciasteczkami cynamonowymi i migdałami.
Koordynatorem obchodów Roku Miłosza jest Instytut Książki, a finansowo wspiera je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie wydawców zagranicznych twórczością Czesława Miłosz . W tym roku lub w najbliższych dwóch latach ukaże się za granicą około 70 książek noblisty i to jest bardzo konkretny efekt Roku Miłosza . Także w Polsce ukazują się bardzo ciekawe pozycje m.in. niepublikowane wcześniej zbiory korespondencji" - mówiła Agnieszka Rasińska - Bóbr z Instytutu Książki.