W Nowym Jorku emerytowany lekarz wystawił na sprzedaż pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich z 1543 r. Za wydany w Norymberdze starodruk, jedno z najważniejszych dzieł w historii świata anonimowy nabywca zapłacił 2,21 miliona dolarów - czytamy w „Dzienniku”.
- To niezwykła aukcja, podjęliśmy wyjątkowe środki ostrożności - mówił Matthew Paton z domu aukcyjnego Christie’s, gdzie wystawiono dzieło, które dla kolekcjonerów z całego świata jest okazją życia. Spośród ponad tysiąca wydrukowanych w 1543 r. ksiąg do dziś zachowało się 269, a większość z nich przechowują muzea i inne instytucje publiczne. Kupienie pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium, z przedmową Mikołaja Kopernika i dedykacją dla papieża Pawła III graniczy z cudem.
Licząca 202 strony księga pochodząca ze słynnej norymberskiej drukarni Jana Petreiusa, zrewolucjonizowała świat, dowodząc, że to Ziemia i inne planety krążą wokół słońca.
Zdaniem ekspertów dzieło Kopernika jest obok Biblii Gutenberga najbardziej wartościową książką świata. A egzemplarz wystawiony wczoraj w Nowym Jorku jest tym cenniejszy, że zachowany został w znakomitym stanie.