Dzieła wszystkie Mikołaja Kopernika to dzieło epokowe - powiedział w poniedziałek w Warszawie prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber, podczas sesji naukowej poświęconej zakończeniu prac nad ostatnim tomem serii wydawniczej Dzieła wszystkie.
– Jest rzeczą godną najwyższego szacunku, że w ciągu półwiecza grono wybitnych polskich uczonych podjęło trud opracowania tych dzieł i doprowadziło do ich ukończenia – dodał Kleiber.
Dzieła wszystkie (Opera omnia) to czterotomowa seria wydawnicza, będąca koedycją Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk i Kancelarii Sejmu, pod patronatem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jej pierwszy tom ukazał się w 1972 roku, jako efekt pracy podjętej przez polskich naukowców w związku z przypadającym na rok 1973 jubileuszem 500-lecia urodzin Kopernika. Wcześniej, w 1967 roku, decyzję o wydaniu rocznicowej serii podjął rząd PRL. Kolejne tomy ukazywały się w latach 1973-1985.
Prezentowany w poniedziałek tom Dzieła pomniejsze jest ostatnią częścią wielkiej edycji Dzieł wszystkich. Obejmuje pisma bezpośredniego autorstwa Kopernika z dziedziny astronomii, medycyny, ekonomii, filologii i prawa oraz listy, opracowane przez wybitnych polskich uczonych, zajmujących się problematyką kopernikańską. Zawiera m.in. tekst rozprawy Commentariolus, będącej pierwotną wersją teorii heliocentrycznej oraz pismo Monetae cudendae ratio (Sposób bicia monety).
*Teksty opublikowane są w języku łacińskim i polskim, zaś wstępy informacyjne również w języku angielskim. * – Dla mnie jest to tom najciekawszy ze wszystkich, bo pokazuje Kopernika jako człowieka młodego, zajętego, pełnego sił i zainteresowań, działającego na różnych polach. Nie jest to więc samotny staruszek patrzący w niebo – powiedział obecny na spotkaniu redaktor najnowszego tomu, prof. Andrzej Wyczański z Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN.
Jego zdaniem, widać tu wyraźnie, że Kopernik miał pełne ręce roboty i głowę pełną pomysłów.
Wyczański podkreślił też, że w najnowszym tomie zobaczyć możemy różne oblicza Mikołaja Kopernika - astronoma, ekonomistę, prawnika, lekarza, filologa i tłumacza.
Częścią poniedziałkowego spotkania było wręczenie przez Michała Kleibera pamiątkowych tomów Dzieł wszystkich i listów gratulacyjnych autorom wydawnictwa oraz osobom je wspierającym. Prezes PAN podkreślił też ogromną rolę placówek Polskiej Akademii Nauk w rozwoju kultury polskiej.
Spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem marszałków Sejmu i Senatu RP - Bronisława Komorowskiego i Bogdana Borusewicza.