Trwa ładowanie...

Kongres Języka Polskiego w Katowicach

Język polski mimo pewnych negatywnych tendencji nie jest zagrożony - oceniają uczestnicy trzydniowego Kongresu Języka Polskiego, który rozpoczął się w środę w Katowicach.

Kongres Języka Polskiego w KatowicachŹródło: AKPA
d3bj507
d3bj507

Język polski mimo pewnych negatywnych tendencji nie jest zagrożony - oceniają uczestnicy trzydniowego Kongresu Języka Polskiego, który rozpoczął się w środę w Katowicach.

Podczas kongresu, organizowanego pod auspicjami Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Senatu, o współczesnej polszczyźnie dyskutują językoznawcy z różnych ośrodków naukowych, znawcy mediów, artyści i dziennikarze.

Zdaniem uczestniczących w obradach językoznawców, polszczyzna jest językiem żywym i różnorodnym. Nie zaniknie, choć widoczne są pewne negatywne tendencje, jak wulgaryzmy czy ekspansja nowych, obcych dla polskiego form, będących efektem potrzeby skrótowości podczas korzystania z komputera czy telefonu komórkowego.

"Język polski nie jest zagrożony w swojej istocie, wszyscy mówimy po polsku w sytuacjach prywatnych i oficjalnych. Język polski ma konstytucyjnie zagwarantowane to, że jest językiem urzędowym, jest ustawa o języku polskim. Nie widzę zagrożenia, by polszczyzna miała zaniknąć" - powiedział przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski .

d3bj507

Podkreślił, że kongres służy upowszechnianiu wiedzy o polszczyźnie, a także normie wzorcowej polszczyzny - pewnym ideale, do którego powinniśmy dążyć. "Polacy mogą mówić po polsku jak chcą, rzecz w tym, żeby chcieli. Nie wierzą, że dobre mówienie może sprawiać satysfakcję i tym, do których mówią, i im samym. Słucha się ich wtedy z większą przyjemnością, spróbujmy mówić ładnie, to naprawdę nie boli, a nawet może być bardzo przyjemne" - przekonywał prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Jeżeli w codziennym zabieganiu znajdzie się chwila na refleksję, to w tym momencie zaczyna się szeroko rozumiana kultura języka. Jeśli kongres jest takim zatrzymaniem w rozpędzeniu dnia codziennego, na pewno swoją rolę spełni" - ocenił prof. Jan Miodek .

W kongresie bierze udział ponad 100 ekspertów językoznawstwa i miłośników języka polskiego ze wszystkich ośrodków humanistycznych w Polsce. Zwieńczeniem obrad będzie piątkowa gala "Ambasador Polszczyzny", podczas której wyróżnione zostaną osoby wyróżniające się używaniem szczególnie pięknego języka.

Tytuł Ambasadora Polszczyzny w mowie przyznano aktorce Danucie Szaflarskiej, a w piśmie - pisarce Oldze Tokarczuk . Młodym Ambasadorem Polszczyzny zostanie prozaik i poeta Jacek Dehnel , a Ambasadorem Polszczyzny Regionalnej aktor Krzysztof Dzierma. Tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju Senat przyznał tłumaczowi Światosławowi Świackiemu z Sankt Petersburga.

Wielkim Ambasadorem Polszczyzny kapituła nagrody wyróżniła pośmiertnie Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zmarła wicemarszałek Senatu zainicjowała m.in. ogólnopolskie Dyktando, które corocznie organizowane jest w Katowicach, oraz pierwszą galę "Ambasadora Polszczyzny". Także zorganizowanie w Katowicach Kongresu Języka Polskiego było jej pomysłem.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj