Trwa ładowanie...
d6jcgnd
czesław
16-07-2013 15:12

Konferencja poświęcona twórczości Miłosza

Share
d6jcgnd

Miejsce Czesława Miłosza w kulturze światowej i europejskiej - to jeden z tematów międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej 95. rocznicy urodzin laureata Nagrody Nobla, która rozpoczęła się w czwartek na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

"Przez dwa dni będziemy mówili o spuściźnie Czesława Miłosza , o jego roli i znaczeniu w przemianach społeczno-politycznych w Europie. Będziemy zastanawiali się, jak dalej pielęgnować dziedzictwo Miłosza, gdy nie ma już go wśród nas, a idee jego są nadal aktualne i bardzo ważne" - powiedział Andrzej Pukszto, pracownik naukowy Centrum Slawistyki im. Miłosza na Uniwersytecie Witolda Wielkiego, sekretarz konferencji.

Konferencja " Czesław Miłosz z perspektywy XXI wieku" gromadzi najwybitniejszych znawców twórczości noblisty z Litwy, Polski oraz kręgów emigracji polskiej. Na konferencję przybyli m.in. prof. Michał Masłowski z Sorbony, prof. Nina Taylor-Terlecka z Oksfordu, prof. Marta Wyka i prof. Aleksander Fiut z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorzy z litewskich uczelni - Algis Kaleda, Leonidas Donskis i inni. Z pomysłem zorganizowania konferencji wystąpił Uniwersytet Witolda Wielkiego, który w 1992 roku przyznał Miłoszowi tytuł doktora Honoris Causa, i Fundacja Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza w Szetejniach, która opiekuje się pozostałościami dworu rodziny Miłoszów w tej miejscowości. W posiadłości Miłoszów sam dwór nie zachował się. Został zniszczony w czasie kolektywizacji, w okresie powojennym. W zachowanych zabudowaniach gospodarczych, nad brzegami Niewiaży, nad literacką rzeką Issą, zostało urządzone centrum konferencyjne.

Druga część konferencji, w piątek, odbędzie się w Szetejniach. Jak zaznaczył Pukszto, " Miłosz na Litwie jest znany i lubiany. Nie wzbudza żadnych kontrowersji ani polemik. To jest postać, która łączy Litwę i Polskę z Europą i światem". Większość utworów Czesława Miłosza jest przetłumaczonych na język litewski, m.in. Rodzinna Europa , Zniewolony umysł , Dolina Issy , Ziemia Ulro , poezje.

d6jcgnd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6jcgnd
d6jcgnd