Trwa ładowanie...

Konferencja naukowa poświęcona Czesławowi Miłoszowi

"Spotkanie z człowiekiem - Czesław Miłosz" pod takim tytułem w Muzeum Etnografii Wileńszczyzny w Niemenczynie nieopodal Wilna rozpoczęła się w czwartek międzynarodowa konferencja z udziałem pracowników naukowych z Polski i Litwy.

Konferencja naukowa poświęcona Czesławowi MiłoszowiŹródło: PAP/Adam Hawałej
d585u0f
d585u0f

"Spotkanie z człowiekiem - Czesław Miłosz " pod takim tytułem w Muzeum Etnografii Wileńszczyzny w Niemenczynie nieopodal Wilna rozpoczęła się w czwartek międzynarodowa konferencja z udziałem pracowników naukowych z Polski i Litwy.

"Inspiracją do tej konferencji jest wielokulturowość Wileńszczyzny i postaci Miłosza " - powiedział PAP jej inicjator i pomysłodawca dr Grzegorz Dąbrowski z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypomniał, że "Wileńszczyzna jest tworem wielonarodowym, wieloetnicznym, wielojęzycznym, wieloreligijnym". "Również postać Czesława Miłosza , który był związany przez lata szkolne i wczesnej pracy z Wilnem i Wileńszczyzną, oraz jego twórczość mają wiele odniesień do kultury pogranicza" - ocenił.

"Tematem przewodnim konferencji jest istota pogranicza, złożoność postaci poety, spotkanie z człowiekiem, który jest ważny bez względu na etykietę narodowo-etniczną, na język, którym się posługuje na co dzień" - mówił Dąbrowski.

Dwudniowe spotkanie naukowców jest spotkaniem interdyscyplinarnym. Biorą w nim udział poloniści, językoznawcy, antropolodzy kultury, historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Pomorskiej w Słupsku i Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie.

d585u0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d585u0f