Koncert "Muzyczne pejzaże Czesława Miłosza"
W związku z setną rocznicą urodzin Czesława Miłosza, przypadającą 30 czerwca, w niedzielę w warszawskim Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert "Muzyczne pejzaże Czesława Miłosza".
W związku z setną rocznicą urodzin Czesława Miłosza , przypadającą 30 czerwca, w niedzielę w warszawskim Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert "Muzyczne pejzaże Czesława Miłosza ".
W programie koncertu polskiej muzyki współczesnej znalazły się pieśni na baryton i orkiestrę kameralną, oparte na wierszach poety: W Warszawie, Bieg, Obłoki i Annalena oraz kompozycje instrumentalne inspirowane życiem i twórczością noblisty.
W gronie wykonawców znaleźli się baryton Jarosław Bręk, orkiestra kameralna Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego, a fragmenty utworów Czesława Miłosza interpretować będzie Grzegorz Damięcki.
Wykonane zostały kompozycje Romualda Twardowskiego - "Lituania"; Joanny Bruzdowicz - Pieśń "W Warszawie"; Jarosława Siwińskiego - Pieśń "Annalena"; Barbary Kaszuby - " znad Zatoki San Francisco" oraz Marka Żebrowskiego - Pieśni "Obłoki", "Bieg" i Ryszarda Osady "teMuchi".
Kompozytorzy reprezentują różne generacje i rozmaite nurty w polskiej muzyce współczesnej: od neoklasycyzmu, poprzez sonoryzm, do neotonalności i muzyki repetytywnej. Bogata stylistyka oraz odmienne postawy twórcze to jedna z idei niedzielnego koncertu - informowali jego organizatorzy.
Przed koncertem o godz. 17.30 w kawiarence Studia odbyła się impreza towarzysząca, czyli panelowe spotkanie publiczności z kompozytorami. Tematem spotkania była m.in. "korespondencja sztuk", czyli inspirujący wpływ poezji Czesława Miłosza na innych artystów.
O elementach warsztatu współczesnego kompozytora mówił m.in. Marek Żebrowski , kompozytor, pianista, pisarz.Jak poinformowała PAP Paulina Kapuściska, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ, kompozytor przybył do Polski także w związku z przygotowaniami do kolejnej edycji Paderewski Festival w Paso Robles w Kalifornii.
" Marek Żebrowski jest dyrektorem artystycznym i spiritus movens Festiwalu Paderewskiego - mówi Kapuścińska. - Tegoroczna edycja festiwalu, która odbędzie się od 10-13 listopada, zapowiada się na wielkie wydarzenie. Jest ono oczekiwane nie tylko przez Polaków mieszkających w Kalifornii, ale i przez Amerykanów, którzy bardzo lubią to święto muzyki; podczas trwania festiwalu wywieszają oni na swoich domach biało-czerwone chorągiewki".
Niedzielny koncert "Muzyczne pejzaże Czesława Miłosza " był transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.
Pomysłodawcą i koordynatorem artystycznym wydarzenia jest Małgorzata Kołcz, a organizatorem Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, przy współpracy Polskiego Radia Programu 2.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.