Trwa ładowanie...
pulitzer
23 kwietnia 2010, 13:24

Komu seks smakuje bardziej – mężczyźnie czy kobiecie?

Komu seks smakuje bardziej – mężczyźnie czy kobiecie?Źródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Amerykański pisarz Jeffrey Eugenides w swojej ostatniej książce Middlesex zastanawia się nad tym, komu seks smakuje bardziej – kobiecie czy mężczyźnie. Książka, o której mowa, przyniosła autorowi wiele wyróżnień i nagród, a wśród nich, w roku 2002 tę najważniejszą – Nagrodę Pulitzera.

Dziś ukazuje się w Polsce w tłumaczeniu Witolda Kurylaka, nakładem wydawnictwa Sonia Draga pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.

Middlesex to zdumiewająca opowieść o genie, który przechodzi przez trzy generacje grecko-amerykańskiej rodziny i rozkwita w ciele nastoletniej dziewczyny.

Calliope Stephanides, uczennica szkoły dla dziewcząt w Grosse Point, odkrywa w sobie pociąg fizyczny do koleżanki z klasy, truskawkowej blondyny, namiętnej palaczki papierosów, przejawiającej wyraźne talenty aktorskie. Pasja, jaka rozwija się ukradkiem pomiędzy nimi – równolegle z brakiem rozwoju u Callie – prowadzi tą drugą do podejrzeń, że jest inna niż reszta dziewcząt. W rzeczywistości jednak nie jest w ogóle dziewczyną.

Wytłumaczeniem tego szokującego stanu spraw jest rzadka mutacja genetyczna oraz pewna tajemnica, która ciągnęła się za dziadkami Callie od upadającego imperium tureckiego, poprzez Detroit za czasów prohibicji, przetrwała dni świetności Samochodowego Miasta, bunty na tle rasowym w roku 1967 oraz drugą migrację rodziny, do obcego kraju zwanego przedmieściami.

d11puq7

Dzięki genowi Callie jest po części dziewczyną, po części chłopcem. I nawet chociaż epickie podróże genu się zakończyły, jej własna Odyseja dopiero się zaczęła.

Obejmująca osiem dekad – i jedno niezwykle trudne dojrzewanie – długo oczekiwana druga powieść Jeffreya Eugenidesa jest świetną, całkowicie wyjątkową baśnią o skrzyżowanych rodowodach, subtelnościach płci oraz głębokich, nieczystych ponagleniach pożądania.

„The Washington Post” w recenzji książki napisał, że ta przepełniona radością życia powieść może służyć jako hołd czasom Nabokova.

Do ekskluzywnych wydań książki dołączana jest srebrna łyżeczka. Czy to jedynie ekskluzywny dodatek, czy jednak ma ona jakieś głębsze znaczenie - przekonajcie się sami.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj