Trwa 艂adowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:49

Kompot - polsko-izraelski album komiksowy

Kompot Rachely Rotner

Kompot - polsko-izraelski album komiksowy殴r贸d艂o: Inne
d29coz4
d29coz4

_ Kompot_ to tytu艂 albumu z komiksami autorstwa polskich i izraelskich rysownik贸w, b臋d膮cego efektem wsp贸艂pracy tw贸rc贸w w ramach Roku Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

W 2007 roku w Warszawie i Tel Awiwie odby艂y si臋 warsztaty, kt贸rych celem by艂o stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywisto艣ci膮 Polski i Izraela. Po roku uda艂o si臋 wyda膰 album w wersjach polsko-hebrajskiej i angielskiej - zawieraj膮cy 10 historii, kt贸rych bohaterami s膮 m.in. m艂ody 呕yd chc膮cy zosta膰 wojownikiem "ninjew", m艂odych ludzi graj膮cych w gr臋 w "Jewmanji" (nawi膮zuj膮cej do "Jumanji") przenosz膮c膮 w czasie i miejscu, dziewczyna, kt贸ra chce pozna膰 Borysa Szyca oraz naga blond seksbomba Shoshka, pisz膮ca piosenk臋 o Dodzie Elektrodzie.

Pracy nad albumem towarzyszy艂a wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu. Na kt贸rej pokazano szkice, scenariusze, scenopisy obrazkowe artyst贸w bior膮cych udzia艂 w projekcie.

Pragn臋li艣my spojrze膰 na Polak贸w i na Izraelczyk贸w z nowej, wsp贸lnej perspektywy. Zacz臋li艣my wi臋c przewrotnie od analizy wzajemnych stereotyp贸w i w艂a艣nie ich prze艂amywaniu po艣wi臋cone by艂y warsztaty, w kt贸rych wzi臋li udzia艂 tw贸rcy niniejszej ksi膮偶ki w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodzi艂y si臋 fascynacje, wybucha艂y awantury o histori臋 obu kraj贸w, spory o historie osobiste, by艂a m臋ka, ale te偶 ogromna rado艣膰 wsp贸lnego pisania i rysowania - napisa艂a we wst臋pie do albumu kuratorka projektu, Katarzyna Wielga.

d29coz4

Cho膰 my艣la艂em, 偶e jeste艣my do siebie tak podobni i 偶e jest 艣wietnie itd., nadal dzieli nas przepa艣膰, nawet je艣li b臋dziemy pr贸bowali j膮 lekcewa偶y膰, wylezie na powierzchni臋. Mo偶e zatem ta ksi膮偶ka to pocz膮tek budowania mostu lub jakiego艣 podobnego bana艂u, a mo偶e my tylko rado艣nie rozrzucamy b艂oto. Ale co tam, wa偶ne, 偶e wreszcie znowu rozmawiamy - podsumowa艂 jeden z rysownik贸w Daniel Goldstein , ilustrator, publikuj膮cy w dzienniku Maariv, wsp贸艂tw贸rca magazynu komiksowego Blender.

W projekcie wzi臋li udzia艂 tak偶e: Zeev Engelmayer - rysownik zwi膮zany z dziennikiem Yedioth Ahronoth, tw贸rca magazynu Syrup; Rachely Rotner - rysowniczka, dziennikarka magazynu Rating; Krzysztof Ostrowski - ilustrator, wokalista zespo艂u Cool Kids of Death; Micha艂 艢ledzi艅ski - tw贸rca magazynu komiksowego Produkt, autor serii komiksowej Osiedle Swoboda; 艁ukasz Mieszkowski - tw贸rca serii komiksowej Ursynowska Specgrupa od Rozwa艂ki; Jakub Szcz臋sny - architekt, cz艂onek grupy Centrala, publikowa艂 w magazynie Fluid i Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiks贸w w 艁odzi.

d29coz4
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj