Trwa ładowanie...

Komorowski: odznaczenia za "mądre zagospodarowanie polskiej wolności"

Komorowski: odznaczenia za "mądre zagospodarowanie polskiej wolności"Źródło: PAP / Jacek Bednarczyk
d4lemhw
d4lemhw

"Za mądre zagospodarowanie polskiej wolności" - tak prezydent Bronisław Komorowski uzasadnił wysokie odznaczenia państwowe, które wręczył w poniedziałek na Wawelu ludziom polskiej kultury. Wśród odznaczonych jest m.in. Wisława Szymborska .

"Nie ma lepszego sposobu, ale też piękniejszego miejsca niż Wawel, żeby wyrazić wdzięczność wobec ludzi kultury, propagujących ją, uprawiających różne dziedziny sztuki, tych, którzy stoją na straży dorobku narodowego i całego naszego wspólnego dziedzictwa. Niedaleko stąd są krypty, o których marszałek Piłsudski mówił, że wieszczowie narodowi leżą tam, ponieważ byli godni królów. To na pewno jest piękne porównanie, ale za nim się kryje całe polskie doświadczenie trwania przy kulturze i trwania dzięki kulturze. Tak było w trudnych czasach, już odległych, tak było też w okresie wielkiej próby, kiedy trzeba było sprostać, mieć odwagę upominania się o wolność w naszej ojczyźnie" - powiedział Bronisław Komorowski po wręczeniu odznaczeń.

"Dzisiejsze odznaczenia to także próba podziękowania za mądre zagospodarowanie polskiej odzyskanej wolności. Mądre to znaczy takie, które pozwala ukazać nie tylko potrzebę odwagi, ale i potrzebę piękna, głębokiej myśli, głębokich skojarzeń po to, aby razem czynić świat nie tylko mądrzejszym, ale i lepszym" - powiedział prezydent.

d4lemhw

"Chciałem podziękować wszystkim, którzy przybyli, ale szczególnie pani Wisławie Szymborskiej . Wszyscy wiemy, jak trudno ją namówić na jakiekolwiek role związane z zaszczytami (...). Chciałem, pani Wisławo, powiedzieć, że nie umiemy inaczej podziękować pani. Choćby się pani broniła nie wiem jak, to może nie na zasadzie równości z królami, ale gdzieś w tym gronie, jako nasza noblistka, w gronie ludzi, którzy budzili polskiego ducha albo tego ducha uczyli mądrego myślenia o sobie i o świecie, gdzieś pani funkcjonuje" - mówił prezydent.

Wisława Szymborska dziękując za odznaczenie powiedziała: "Spotkała nas rzecz zdumiewająca, bo wszyscy tutaj zgromadzeni robimy to, co lubimy robić, i za to lubienie jeszcze dostajemy ordery".

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d4lemhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lemhw