Komiksowa opowieść o walkach w obronie piastowskiego grodu pt. _Bohaterska obrona Głogowa 1109 roku_, wydana przez Fundację im. Bolesława Chrobrego, trafiła do księgarń.
Fabuła komiksu oparta jest na Kronikach Galla Anonima, jedynym historycznym przekazie dotyczącym tego okresu. Historia przedstawiona w komiksie odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w Głogowie 1109 roku. Tematem są losy dzieci, które zginęły z rąk niemieckich najeźdźców podczas oblężenia grodu.
Pierwowzorem dla rysowników przy tworzeniu wizerunku dzieci maszyn, byli synowie Pawła Chruszcza: roczny Mikołaj i trzyletni Bolesław.
- Chodziło o nadanie bohaterom współczesnego rysu, dlatego wybrałem, moich synów za wzór dla rysowników – powiedział Paweł Chruszcz, politolog z wykształcenia, historyk z zamiłowania, autor scenariusza komiksu i jego wydawca.
Jak podkreśla wydawca, fundacja wydając komiks, postanowiła uczcić wydarzenie sprzed 900 lat w nowoczesnej formie graficznej.
- Naród bez historii nie istnieje, a modna forma komiksu, oddziaływanie przez obraz, to dobry sposób na dotarcie z przekazem historycznym do młodego czytelnika - uważa Chruszcz.
Autorami rysunków są Marcin Lutomski, interesujący się historią średniowiecza i Mikołaj Rybacki, należący do zespołu Percival odtwarzającego muzykę wczesnego średniowiecza.
Praca nad komiksem trwała pięć miesięcy. To pierwszy tego typu projekt Pawła Chruszcza.
- Poszukiwałem do realizacji mojego projektu rysowników poprzez internet, oglądając prace i przeglądając portale internetowe. Tak nawiązałem współpracę z Marcinem Lutomskim, potem dołączył do nas Mikołaj Rybacki - mówi Chruszcz.
Czarno-biały komiks zawiera 54 strony i stanowi dodatek do kwartalnika społeczno-politycznego „Myśl.pl”.
Latem 1109 roku mieszkańcy Głogowa heroicznie bronili swojego grodu przed wojskami Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego pod dowództwem Henryka V oraz czeskimi oddziałami Świętopełka. Obrońców grodu wsparły nadciągające z Pomorza wojska Bolesława III Krzywoustego. Obrona Głogowa zakończyła się zwycięstwem - siły niemiecko-czeskie odstąpiły od oblężenia grodu, co wpłynęło na dalszy przebieg wojny polsko-niemieckiej 1109 roku.