Trwa ładowanie...
d3jzltg

Katarzyna Zielińska o "Pipi Langstrump": "Pamiętajmy, żeby codziennie zrobić coś szalonego" #GdybyNieKsiążka

Są książki, które uwalniają ukryte w nas dzieci. O Pippi Pończoszance opowiada nam Katarzyna Zielińska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katarzyna Zielińska dołączyła do akcji WP.
Katarzyna Zielińska dołączyła do akcji WP. (Archiwum prywatne)
d3jzltg

Katarzyna Zielińska, aktorka filmowa i teatralna z wyjątkowym talentem komediowym, bez wahania wskazuje ulubioną książkę. Taką, która niejednemu z nas w latach dzieciństwa poprawiała humor.

- "Pipi Langstrump" (zwanej tez Fizią Pończoszanką) zawdzięczam nie tylko kolor włosów, ale też potrzebę pielęgnowania dziecka w sobie. Pamiętajmy, żeby codziennie zrobić coś szalonego i śmiać się w głos! - opowiada aktorka.

Powieść dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren została wydana w 1945 roku! Minęło tyle lat, a o przygodach rudowłosej dziewczynki czytają dzieciaki na całym świecie.

d3jzltg

Mało kto wie, ale podczas tłumaczenia na j. polski zostały usunięte dwa fragmenty: scena, w której Pippi daje nauczycielce złoty zegarek oraz tekst, w którym Pippi wyśmiewa naukę w szkole. Zmieniono też fragment, w którym główna bohaterka zjada kawałek muchomora. W oryginale Pippi próbuje grzyba i mówi, że nadaje się do jedzenia, dzieciaki w Polsce przeczytają natomiast, że Pippi od razu wypluła grzyba.

60 procent Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Razem możemy to zmienić! Wirtualna Polska dedykuje akcję #GdybyNieKsiążka Oldze Tokarczuk, laureatce Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Wierzymy, że to właśnie książki sprawiają, że stajemy się tymi, kim jesteśmy.

A jaka jest najważniejsza książka w Twoim życiu? Czekamy na tytuły i zdjęcia na #dziejesię.

Swoje ukochane książki wybrały już m.in. Katarzyna Bonda i Marta Żmuda Trzebiatowska. Czekamy na ciebie!

WP.PL
d3jzltg

Podziel się opinią

Share

d3jzltg

d3jzltg