Trwa ładowanie...

Już za 10 dni poznamy nominowanych do Nagrody Janusza A. Zajdla

Share
Już za 10 dni poznamy nominowanych do Nagrody Janusza A. Zajdla
Źródło: Zajdel.art.pl/M.Dagajew, M.Stelmach
d3gkll6

Tylko do 15 czerwca czytelnicy polskiej fantastyki mogą zgłaszać swoje propozycje do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla . Listę nominowanych utworów poznamy w warszawskim klubie Grawitacja, w czwartek 24 czerwca, o godzinie 18. Jest to już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki.

Już jutro, 15 czerwca ostatni dzień, w którym czytelnicy polskiej fantastyki mogą zgłaszać swoje nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla . Każda osoba może spośród polskiej fantastyki wybrać do pięciu opowiadań i do pięciu powieści wydanych po raz pierwszy w roku 2009. Podpisane zgłoszenie można wysyłać zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (zajdel@zajdel.art.pl – zgłoszenie musi zawierać dane głosującego i zostać potwierdzone na prośbę Komisji Nominacyjnej).

Po pięć (zazwyczaj) utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajduje się na liście nominacji do Nagrody.

d3gkll6

Tegoroczna lista nominacji zostanie ogłoszona 24 czerwca o godzinie 18. w klubie Grawitacja (ul. Browarna 6) – wstęp na to wydarzenie jest wolny, a podczas jego trwania będzie możliwość spotkania wielu polskich twórców literatury fantastycznej. Gościem honorowym uroczystości będzie Jadwiga Zajdel –żona Janusza A. Zajdla patrona Nagrody, a całość wydarzenia poprowadzą Aleksandra Ciejek i Witold Siekierzyński.

Spośród zgłoszonych utworów, uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru Laureatów. W tym roku impreza ta, będzie pełniła równocześnie rolę Euroconu (najważniejszego zjazdu miłośników fantastyki w Europie) i odbędzie się na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie, w dniach 26-29 sierpnia 2010.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 r. Do tej pory uhonorowano nią
w sumie trzydzieści osiem utworów – powieści i opowiadania. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: prof. Edmund Wnuk-Lipiński , Andrzej Sapkowski , Rafał A. Ziemkiewicz , Anna Brzezińska , Jacek Dukaj , Marek S. Huberath , Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik .

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes Inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła
na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Więcej informacji na temat samej Nagrody: www.zajdel.art.pl i Polconu/Euroconu: www.polcon.pl/2010

d3gkll6

Podziel się opinią

Share
d3gkll6
d3gkll6