Trwa ładowanie...

Już niemowlaki rozumieją fizykę! Bobas odkrywa naukę

Jak uczyć czegoś, czego sami nie rozumiemy? Nakładem Egmont w lipcu br. na półki księgarskie trafiła nowa seria książeczek z cyklu Akademia Mądrego Dziecka "Bobas odkrywa naukę”, w których trudne zagadnienia z dziedziny fizyki przedstawiono w sposób przyjazny maluchom.

Już niemowlaki rozumieją fizykę! Bobas odkrywa naukęŹródło: Materiały prasowe
d2an5c5
d2an5c5

Opowiastki amerykańskiej autorki Ruth Spiro o grawitacji, termodynamice, fizyce kwantowej czy efekcie cieplarnianym i energii odnawialnej to idealne pozycje, na pierwsze naukowe książki dla ciekawych wszystkiego maluchów.

Nieznane przez… znane?
Fizyk i noblista Richard Feynman twierdził, że jeśli potrafimy coś w prosty sposób wytłumaczyć, to znaczy, że udało nam się tego nauczyć. Tak zrobiła Ruth Spiro, autorka książek "Energia odnawialna!”, "Grawitacja!”, "Termodynamika!”, "Fizyka kwantowa!” z serii "Bobas odkrywa naukę”.

Przyznaje ona, że sama musiała się dokształcić, żeby stworzyć opowiastki dla maluchów, które przystępnie wyjaśnią skomplikowane zjawiska. Ziemską atmosferę można porównać do kocyka i wytłumaczyć na czym polega efekt cieplarniany. Kot Schrödingera, bohater sztandarowego eksperymentu myślowego z zakresu fizyki kwantowej, jest puchatym przyjacielem, który jednocześnie śpi i nie śpi w pudełku. Do tłumaczenia podstaw termodynamiki przyda się opowieść o życiodajnej mocy energii słonecznej. Gdy dziecko zrzuca smaczne kęski zachwyconemu pieskowi, poznaje pojęcie grawitacji.

d2an5c5

Koncept STEM
Seria "Bobas odkrywa naukę” jest zgodna ze zdobywającą popularność na całym świecie koncepcją edukacji STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka), która ma na celu zwiększenie udziału tych dyscyplin, jako jednej wspólnej całości, w edukacji dzieci. Jednocześnie STEM ma wzmocnić kompetencje dzieci z zakresu nauk ścisłych i technicznych i ułatwić im przyswajanie wiedzy. Cykl Egmontu "Bobas odkrywa naukę” pomaga wprowadzać zalążki konceptu STEM już na etapie pierwszych miesięcy i lat dziecka.

Małe książki o wielkich ideach
Każda twardostronicowa książeczka zawiera złożone z krótkich zdań opowiadanie, z którym maluch może się łatwo identyfikować. Przy okazji rodzice mogą nadrobić szkolne zaległości i poczuć się kompetentnymi przewodnikami po świecie nauki dla swoich dzieci. Proste teksty ułatwiają rodzicom tłumaczenie skomplikowanych zjawisk, którymi w naturalny sposób zainteresowane są dzieci. Odwołują się one bowiem do codziennych dziecięcych doświadczeń i w przystępny sposób wyjaśniają prawa fizyki. Uzupełnieniem tekstów są soczyste i radosne ilustracjami Irene Chan, przyciągające uwagę dziecka. Format jest wygodny dla małych rączek.

W 2017 roku seria "Bobas odkrywa naukę” była hitem sprzedażowym Amazona wśród książek przeznaczonych dla dzieci do 2 lat.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kiedy siedzący w krzesełku do karmienia dzidziuś upuści kluseczkę, piesek może ją zjeść, bo kluska spada na ziemię. Dlaczego kluska spada? Dołącz do małego naukowca i dowiedz się wszystkiego o sile grawitacji.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dzidziuś ma kocyk. Ziemia też ma swój kocyk – jest nim otaczające ją powietrze, które składa się z niewidzialnych gazów. Powietrza potrzebują do życia również rośliny i zwierzęta. Niektóre z gazów zatrzymują więcej ciepła niż inne. Nazywamy je cieplarnianymi. Produkują je ludzie w elektrowniach i fabrykach. Powstają też, kiedy jeździmy samochodami. Kiedy gazów cieplarnianych pod ziemskim kocykiem jest za dużo, Ziemi robi się za gorąco. Jak dzidziuś może jej pomóc?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kiedy słońce świeci na dzidziusia, jest mu ciepło. Kiedy świeci na drzewo, daje mu energię i drzewo rośnie. Drzewo ma energię, żeby rodzić jabłka. Kiedy dzidziuś zje jabłko, ma energię do zabawy. Wszystko, co żyje, bierze energię ze słońca. Dziękujemy ci słoneczko!

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d2an5c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2an5c5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj