Julian Tuwim - twórca kompletny
Tuwim nie tylko dla dzieci
Kim był Tuwim? Szkolna wiedza nakaże z pewnością odpowiedzieć krótko i zwięźle - był autorem wielu wyśmienitych i zabawnych wierszy dla dzieci. "Lokomotywa", "Pan Hilary" czy "Słoń Trąbalski" to dzieła, które zapewne każdy kojarzy. Bez wątpienia Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń.
Fascynowały go również języki obce i przekłady literackie. Przetłumaczył na język esperanto wiersze Leopolda Staffa, a na język polski poezję rosyjską, niemiecką i francuską. Był jednym z założycieli słynnej grupy poetyckiej ''Skamander''.
Kim był Julian Tuwim ? Szkolna wiedza nakaże z pewnością odpowiedzieć krótko i zwięźle - autorem wielu wyśmienitych i zabawnych wierszy dla dzieci. "Lokomotywa" , "Pan Hilary" czy "Słoń Trąbalski" to dzieła, które zapewne każdy kojarzy. Bez wątpienia Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń.
Fascynowały go języki obce i przekłady literackie. Przetłumaczył na język esperanto wiersze Leopolda Staffa , a na język polski poezję rosyjską, niemiecką i francuską. Był jednym z założycieli słynnej grupy poetyckiej ''Skamander''. Gdy miał 32 lata, jego utwory znalazły się w programie nauczania szkoły średniej. Życie tego polskiego twórcy nie było jednak w pełni tak radosne i frywolne, jak efekty jego poetyckiego talentu.
Targały nim troski, a jego żydowskie pochodzenie w I połowie XX wieku sprawiło, że ówczesny świat nie był dla niego zbyt łaskawy. Dla "prawdziwych Żydów" był zdrajcą, jego ojczyzną był język polski, a nie Polska. Praktycznie przez całe swoje życie był nieśmiały, skryty i wstydził się swojego wyglądu ze względu na znamię, które posiadał na policzku. Zmagał się z depresją, swoją tożsamością oraz politycznymi sympatiami, które przysparzały mu wrogów.