Paryska Stacja Naukowa PAN organizuje dzisiaj sesję naukową poświęconą jubileuszowi 40-lecia Zeszytów Historycznych.
Gośćmi specjalnymi będą Zofia Hertz, dyrektor Instytutu Literackiego, i jej zastępca Henryk Giedroyc, brat zmarłego przed dwoma laty Redaktora Kultury.
Data jubileuszu jest dość umowna; trudno bowiem jednoznacznie ustalić początek Zeszytów Historycznych. Poprzedzały je "strony historyczne", czyli materiały poświęcone najnowszej historii Polski, publikowane w Kulturze od początku istnienia pisma. Wobec rosnącej objętości i znaczenia nadsyłanych opracowań, Jerzy Giedroyc zdecydował się wydawać je od stycznia 1962 roku w osobnych Zeszytach.
Najpierw dwa razy w roku, a po dziesięciu latach już w cyklu kwartalnym. Do śmierci Redaktora opublikowano 134 numery, najnowszy (142) ukaże się w końcu miesiąca. Zeszyty Historyczne są dziś jedyną stałą publikacją Instytutu Literackiego; udało się dla niej pozyskać także nowych autorów.
W połowie lat 90. ukazała się w Polsce reedycja pierwszych stu numerów ZH, opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Pomost. Bieżące Zeszyty Historyczne są regularnie publikowane w Polsce ("wydanie krajowe") przez warszawskie Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.