Trwa ładowanie...

Joanna Kulig partnerką Ethana Hawke'a w "Kobiecie z Piątej Dzielnicy"

Polka Joanna Kulig wcieliła się w kochankę pisarza, granego przez amerykańskiego aktora Ethana Hawke'a, w thrillerze "Kobieta z Piątej Dzielnicy". Film, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, trafi do kin 28 września

Joanna Kulig partnerką Ethana Hawke'a w "Kobiecie z Piątej Dzielnicy"Źródło: "__wlasne
d1qzzit
d1qzzit

Polka Joanna Kulig wcieliła się w kochankę pisarza, granego przez amerykańskiego aktora Ethana Hawke'a , w thrillerze "Kobieta z Piątej Dzielnicy" . Film, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego , trafi do kin 28 września. W obsadzie jest także Kristin Scott Thomas .

* "Kobieta z Piątej Dzielnicy" ("The Woman in The Fifth"),* ze zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego, to wspólna produkcja Francji, Polski i Wielkiej Brytanii.

Paweł Pawlikowski, reżyser urodzony w Warszawie, a na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii, swój nowy film zrealizował na motywach książki amerykańskiego pisarza Douglasa Kennedy'ego pod tym samym tytułem. Do sprzedaży w Polsce powieść, wydana nakładem Świata Książki, trafi dwa dni przed premierą filmu - 26 września.

Główny bohater filmu to amerykański pisarz i wykładowca akademicki Tom Ricks (w jego roli Ethan Hawke)
, który po załamaniu się jego kariery i życia osobistego przyjeżdża do Paryża. We Francji mężczyzna usiłuje niemal od podstaw odbudować swoje życie. Na początku zatrzymuje się w obskurnym hotelu. Już pierwszego dnia pobytu traci dokumenty i pieniądze. Aby zdobyć środki na utrzymanie, podejmuje pracę nocnego stróża w firmie zajmującej się szemranymi interesami.

d1qzzit

Coraz bardziej osamotniony i zagubiony, Ricks poznaje w Paryżu dwie kobiety. Pierwszą jest zatrudniona w hotelu polska kelnerka Ania (Joanna Kulig), życzliwa, opiekuńcza, pełniąca w nowym życiu pisarza rolę anioła stróża. Ricks nawiązuje romans z kelnerką. W jednej ze scen filmu Ania śpiewa mu piosenkę Ewy Demarczyk "Tomaszów", ze słowami Juliana Tuwima: "A może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa? Może tam jeszcze zmierzchem złotym ta sama cisza trwa wrześniowa...".

Jednocześnie pisarz wikła się w - z dnia na dzień coraz dziwniejszą - relację z tłumaczką literatury, wdową po innym pisarzu, Margit (Kristin Scott Thomas). Cechy charakterystyczne tej kobiety to erotyczny magnetyzm i nieuchwytność. W życiu Ricksa dochodzi wówczas do serii niezrozumiałych, mrocznych wydarzeń. Na przykład każdy, kto w ostatnim czasie wyrządził pisarzowi krzywdę, zostaje ukarany.

Paweł Pawlikowski urodził się w 1957 r. w Warszawie. Polskę opuścił w wieku 14 lat. Mieszkał w Niemczech i Włoszech, wreszcie osiadł w Londynie. Po studiach z zakresu literatury i filozofii rozpoczął karierę reżyserską. "Kobieta z Piątej Dzielnicy" to jego trzeci film fabularny. Wcześniej Pawlikowski wyreżyserował "Ostatnie wyjście" (2000) i "Lato miłości" (2004, z Emily Blunt w obsadzie). Za oba filmy otrzymał prestiżowe nagrody BAFTA, nazywane brytyjskimi Oscarami.

Amerykański aktor * Ethan Hawke* (ur. 1970), pochodzący z Teksasu, grał m.in. w: "Stowarzyszeniu umarłych poetów" (1989), "Orbitowaniu bez cukru" (1994) i "Przed zachodem słońca" (2004).

d1qzzit

Brytyjkę * Kristin Scott Thomas (ur. 1960), która w wieku 18 lat opuściła Wielką Brytanię i wyjechała do Paryża, można było oglądać m.in. w filmach: "Cztery wesela i pogrzeb" (1994), "Angielski pacjent" (1996), "Gosford Park" (2001), "Kocham cię od tak dawna" (2008). * Joanna Kulig (ur. 1982), absolwentka PWST w Krakowie, ma w dorobku m.in. role w filmach: "Środa, czwartek rano" Grzegorza Packa (2007), "Los numeros" Ryszarda Zatorskiego (2011), "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej (2012).

Film powstał na podstawie powieści* Douglasa Kennedy’ego* „Kobieta z Piątej Dzielnicy” .*Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Świat Książki 26 września 2012. *

d1qzzit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzzit