Trwa ładowanie...
d1wh2ss

Ethan Hawke

pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Ethan Hawke ma na koncie debiut na Broadwayu w wieku 23 lat i założenie nowojorskiej grupy teatralnej ”Malaparte”. Oprócz zajmowania się aktorstwem Ethan Hawke z powodzeniem trudni się reżyserią, jest scenarzystą filmowym i producentem, kręci również teledyski. Na nowojorskich ulicach Ethan Hawke jest często mylony z Christianem Balem, Stephenem Dorffem, a nawet Seanem Pennem.

Ethan Hawke – biografia

Ethan Green Hawke przyszedł na świat w rodzinie aktuariusza ubezpieczeń oraz pracownicy organizacji charytatywnej. Jego rodzice rozwiedli się po 4 latach od narodzin syna, którego następnie wychowywała mama, Leslie Green. Od wczesnej młodości Ethan Hawke interesował się aktorstwem, uwielbiał pisać i chciał zostać pisarzem. Podczas nauki w szkole średniej nastoletni Ethan zagrał w szkolnej sztuce (w wieku 13 lat) oraz musicalu i uczył się aktorstwa. Zdawał również na Carnegie Mellon University w Pittsburgu i do angielskiego British Theatre Associated.

Ethan Hawke jest również docenianym powieściopisarzem z dobrymi recenzjami. Nakładem wydawnictwa Bonobo ukazała się w Polsce chociażby powieść Ethana Hawke'a ”Środa popielcowa”. W księgarniach możemy także nabyć "The Hottest State" czy ”Rules for a Knight”.

Ethan Hawke – filmy

Filmowy debiut Ethana Hawke'a to ”Odkrywcy” Joe Dantego w 1985 roku u boku Rivera Phoenixa. Obraz nie odniósł zbyt wielkiego sukcesu, dlatego Ethan nieprzerwanie kontynuował naukę w szkolę. Prawdziwy przełom przyniósł jednak rok 1989 i ”Stowarzyszenie umarłych poetów” z rolą dziewiętnastoletniego Ethana Hawke'a u boku Robina Williamsa. Kolejne filmy Ethana Hawke'a to ”Tato”, ”Biały kieł”, ”Orbitowanie bez cukru” z Winoną Ryder, ”Przed wschodem słońca”, ”Dzień próby”, ”Przed zachodem słońca”, ”Gliniarze z Brooklynu”, ”Siedmiu wspaniałych”.

Do 2015 roku Ethan Hawke był czterokrotnie nominowany do Oscara, m.in. za role drugoplanowe u boku Denzela Washingtona czy Patricii Arquette oraz za scenariusze do ”Przed północą” (scenariusz adaptowany) i ”Przed zachodem słońca”. Jest laureatem nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles LAFCA, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych NSFC oraz nagrody Gotham.

Ethan Hawke – żony i dziewczyny

Zanim Ethan Hawke poznał pierwsza żonę, spotykał się z aktorkami i modelkami, np. Julią Roberts, Karen Campbell czy Elisą Jordana. W 1996 roku Ethan Hawke poznał na planie filmu ”Gattaca – szok przyszłości” swoją równolatkę, aktorkę i modelkę Umę Thurman, muzę Quentina Tarantino. Zaiskrzyło - w maju dwa lata później para była już po ślubie i szybko doczekała się dwójki dzieci. Pobłogosławił im sam Dalajlama, przyjaciel rodziny Umy. Powodem ogłoszonej w 2003 roku separacji Ethana Hawke'a i Umy Thurman była ponoć zdrada aktora z kanadyjską modelką Jennifer Perzow. Małżeństwo zakończyło się rozwodem rok później. Druga żoną Ethana Hawke'a została w czerwcu 2008 roku niania jego dzieci i aktorka, Ryan Shawhughes, z którą aktor ma dwie córki.

Ethan Hawke
Data urodzenia

06.11.1970

Miejsce urodzenia

Austin, Texas, USA

Bibliografia
d1wh2ss

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wh2ss
d1wh2ss
d1wh2ss