Trwa ładowanie...
nike
23-04-2010 13:44

Jerzy Pilch: Marsz Polonia to alegoria Polski

Jerzy Pilch: Marsz Polonia to alegoria PolskiŹródło: Inne
d2v090k
d2v090k

Ta książka to alegoria Polski. Czerwony autobus pełen szaleńców na okładce to obraz naszych narodowych zmagań - tak mówił o swej najnowszej powieści Marsz Polonia Jerzy Pilch podczas spotkania z czytelnikami w Warszawie.

- Miałem w planie napisanie prostej historii, nieoczekiwanie jednak wykroczyła ona poza ramy mojego domu na Hożej i przeniosła się na bankiet w dworku pod Warszawą, gdzie galeria metaforycznych postaci toczy szalony spór o Polskę - opowiadał autor.

Jak podkreślił Pilch , istotnym problem poruszanym w jego najnowszej powieści jest nie tylko wielokrotnie już obecny w jego książkach temat patriotyzmu, ale także kwestia wiary i jej utraty oraz obraz bliskich mu osób i domu rodzinnego w Wiśle.
- Dlatego książkę dedykowałem bratu ojca, który zginął podczas wojny w wieku 19 lat i był często obecny w opowieściach ojca - dodał Pilch .

Narratorem i bohaterem powieści jest, jak często u tego pisarza, postać nosząca wiele cech alter ego autora. Akcja powieści rozgrywa się w dniu 52. urodzin bohatera i zarazem w dzień Wojska Polskiego i Niebieskiego, dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej Sianokosów.

d2v090k

Bohater trafia na bal u niejakiego Bezetznego - słynnego rozpustnika i prześmiewcy, łączącego w sobie cechy Wolanda z Mistrza i Małgorzaty i Jerzego Urbana. Na balu romantyzm miesza się z cyrkiem, martyrologia ze sportem, a komunizm z seksem. Na balu są i Doda, i Matka Polka, rozczarowany opozycjonista z PRL-u, esbecy, duch Czesława Miłosza, tresowane niedźwiedzie i wiele innych postaci z galerii polskiej wyobraźni narodowej. Bohater szuka wśród nich prawdziwej miłości swego życia.

Marsz Polonia to 16 książka Jerzego Pilcha , jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy, uhonorowanego w 2001 roku literacką nagrodą NIKE za powieść Pod Mocnym Aniołem . Powieść ukazuje się nakładem wydawnictwa Świat Książki.

d2v090k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v090k