Trwa ładowanie...
d2ghjl8

Jerzy Urban

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Tomasz Gzell

Jerzy Urban to polski publicysta, dziennikarz, autor książek i felietonów, satyryk, a także polityk, który między 1981 a 1989 rokiem sprawował funkcję rzecznika rządu. Założyciel tygodnika "Nie", którego jest redaktorem naczelnym.

Jerzy Urban – informacje ogólne

Jerzy Urban urodził się w 1933 roku w Łodzi, podczas okupacji przebywał we Lwowie. Działał w Związku Młodzieży Polskiej, często zmieniał szkoły (w sumie uczęszczał do kilkunastu), studiował prawo i dziennikarstwo na UW. Współpracował z pismami lewicowymi, pisywał felietony, ma na swoim koncie kilka scenariuszy do filmów krótkometrażowych. Jerzy Urban był rzecznikiem prasowym polskiego rządu w latach 1981–1989, a po wyborach parlamentarnych w 1989 roku, w których nie odniósł sukcesu, przestał działać jako polityk. Dzięki inwestycjom na rynku kapitałowym Urban zgromadził znaczny majątek, który w 2004 roku zagwarantował mu miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków według magazynu "Wprost".

Jerzy Urban – działalność publicystyczna

W początkach kariery dziennikarskiej Jerzy Urban pracował m.in. dla pism "Po prostu", "Polityka" i "Życie gospodarcze". W latach 60. zmagał się z nałożonym na niego zakazem publikacji. Urban to założyciel lewicowego i satyrycznego tygodnika "Nie", które istnieje od 1990 roku i wyróżnia się agresywnym nastawieniem politycznym, antyklerykalizmem oraz posługiwaniem się nieskrywaną wulgarnością. Kontrowersyjna działalność Urbana i jego dziennika wielokrotnie była źródłem sytuacji konfliktowych, które nie raz swoje zakończenie miały w sądzie – przykładem może być proces o obrazę papieża Jana Pawła II na łamach pisma "Nie" w 2002 roku.

Jerzy Urban – publikacje

Jerzy Urban ma na swoim koncie ponad dwadzieścia publikacji takich jak zbiory felietonów np. "Cały Urban" (1989) czy "Jakim prawem" (1988), a także popularny "Alfabet Urbana" (1990). Styl pisarski Urbana bywa uznawany za obrazoburczy, składa się na niego cięty i bezpośredni język, humor i bezkompromisowość. Poza reportażami i esejami w dorobku Jerzego Urbana znajduje się tez autobiograficzny wywiad "Jerzy Urban. O swoim życiu rozmawia z Martą Stremecką" wydany w 2013 roku.

Jerzy Urban
Data urodzenia

03.08.1993

Miejsce urodzenia

Łódź

Bibliografia
d2ghjl8

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghjl8
d2ghjl8
d2ghjl8