Jerzy Giedroyc i Zagubieni romantycy
Z okazji 60. lecia powstania miesięcznika Kultura do końca lipca br. w Galerii Banku BISE w Warszawie (ul. Dubois 5a) - można oglądać wystawę „Jerzy Giedroyc i Zagubieni romantycy” przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
Zagubieni romantycy... tak nazwał założycieli „Kultury” w swoim eseju Wacław A. Zbyszewski: „Tu bieda z nędzą, groźba bankructwa co dzień, liczenie się z każdym groszem. Cztery osoby na całą redakcję i administrację i pisma, i książek – Giedroyc, jego brat, Zygmunt i Zosia Hertzowie, plus Józio Czapski i jego siostra jako rezerwy czy wolontariusze, a do tego goście, a do tego pomoc dla różnych pisarzy w potrzebie, a „pośrednictwo pracy” dla tychże pisarzy, a przejezdni z kraju, a tysiące drobnych spraw i kłopotów (...) paru ludzi przy minimalnych środkach potrafiło w jakimś maleńkim stopniu jakoś ten kompas polskiej przyszłości i polskiej myśli odchylić...”
REKLAMA
Duży dział wystawy poświęcony jest postaci Jerzego Giedroycia. Znajdują się tu fragmenty Autobiografii na cztery ręce oraz wypowiedzi Redaktora o „Kulturze” i jej współpracownikach. Z kolei o Jerzym Giedroyciu mówią m.in. Czesław Miłosz , Stanisław Lem , Ryszard Kapuściński i Natasza Gorbaniewska.
Kolejna część wystawy to Krąg Kultury - Jedną z najpilniejszych dla mnie spraw było zbudowanie kręgu autorów „Kultury” – pisał Jerzy Giedroyc. Do tego Kręgu należeli m.in. Andrzej Bobkowski , Józef Czapski , Witold Gombrowicz , Gustaw Herling-Grudziński , Marek Hłasko , Konstanty Jeleński , Leszek Kołakowski , Stanisław Lem , Czesław Miłosz , Juliusz Mieroszewski, Sławomir Mrożek , Jerzy Stempowski , Kazimierz Wierzyński ... W Bibliotece „Kultury” ukazały się 533 tomy w tym m.in. Dzienniki i Ferdydurke Witolda Gombrowicza , Inny świat i Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , Zniewolony umysł i Rodzinna Europa Czesława Miłosza , Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego , Cmentarze Marka Hłasko .
Wystawa „Jerzy Giedroyc i Zagubieni romantycy…” Galeria Banku BISE, ul. Dubois 5A Warszawa 5 czerwca - 31 lipca 2007 roku. Od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 17. Wstęp wolny.