Książka Janusza Głowackiego Z głowy została uznana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach za najlepszą książkę 2004 roku i wyróżniona Śląskim Wawrzynem Literackim.
Uroczyste wręczenie Śląskiego Wawrzynu Literackiego odbędzie się 26 września w Bibliotece Śląskiej.
Wawrzyn zostanie przyznany po raz szósty. Organizowanie konkursu rozpoczął Klub Dobrej Książki - grupa miłośników literatury współczesnej: krytycy literaccy, autorzy, wydawcy, ale również młodzież korzystająca ze zbiorów BŚ. Członkowie klubu raz w miesiącu wspólnie dyskutują o książkach. Zwycięzcę wybierają natomiast w plebiscycie czytelnicy biblioteki.
O tytuł najlepszej książki ubiegłego roku walczyło dziesięć pozycji. Wśród nich znalazły się: Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, Bez pożegnania Julii Hartwig, Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka, Ostatnie historie Olgi Tokarczuk i Do czytania pod prysznicem Zygmunta Kałużyńskiego.
Wśród nominowanych znaleźli się również Jacek Bocheński z Kaprysami starszego pana, Jarosław Marek Rymkiewicz za Słowacki. Encyklopedia, Anna Mieszkowska za opracowanie Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej . Nominację dostała także Spiżarnia literacka Czesława Miłosza, który był już nagrodzony Wawrzynem w jednej z poprzednich edycji plebiscytu.
Wydana w ubiegłym roku opowieść Z głowy Głowackiego została również nominowana do Nike 2005 - najbardziej prestiżowej nagrody literackiej, przyznawanej od 1997 roku autorowi najlepszej książki roku wydanej w języku polskim.
* Głowacki odniósł sukces zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego dramaty _Polowania na karaluchy_ oraz _Antygona w Nowym Jorku_, który w 1993 roku został zaliczony na łamach tygodnika „Time” do 10 najlepszych tekstów dramatycznych*, były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata. Utwory Głowackiego są też często obecne w polskich teatrach oraz Teatrze Telewizji.
Do tej pory czytelnicy Biblioteki Śląskiej przyznali Śląski Wawrzyn Literacki Tadeuszowi Różewiczowi za książkę Matka odchodzi , Czesławowi Miłoszowi za To, Ewie Lipskiej za zbiór wierszy Sklepy zoologiczne , prof. Waleremu Pisarkowi za Nową retorykę dziennikarską oraz Maciejowi Maleńczukowi za poemat Chamstwo w państwie .