Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:33

Janusz Degler laureatem nagrody miesięcznika „Odra”

Janusz Degler laureatem nagrody miesięcznika „Odra”Źródło: Inne
d3kjgty
d3kjgty

Historyk literatury prof. Janusz Degler odebrał we Wrocławiu nagrodę miesięcznika „Odra”.

Redakcja uhonorowała naukowca za opracowanie pierwszego tomu Listów do żony Stanisława Ignacego Witkiewicza .

Nagroda „Odry” została w tym roku przyznana po 45.

d3kjgty

Prof. Degler żartował, że wieść o przyznaniu mu nagrody, wywołała u niego palpitacje serca.
– Jak się popatrzy na listę dotychczasowych laureatów, to są wielcy pisarze, jak Miłosz , Herling-Grudziński , Szymborska , wielcy myśliciele, jak Kołakowski i wiele innych wspaniałych postaci naszego życia. Dlatego trudno w takiej sytuacji nie odczuwać z jednej strony radości, a z drugiej przyspieszonego bicia serca – powiedział laureat.

Janusz Degler uważa, że jest to najważniejsza nagroda w jego życiu, bo w „Odrze” debiutował, a ponadto otrzymał wyróżnienie za trud edytorski, co rzadko jest doceniane.

– Opracowywanie Listów do żony Witkacego było niezwykle ciężką pracą, to zadanie dużo trudniejsze niż wydawanie powieści czy dramatów. Ta korespondencja to jest piekło edytora, setki nazwisk, osób, cały system aluzji, nawiązań do różnych faktów, o których nikt nie pamięta. To nieporównanie trudniejsza praca w stosunku do tego, co robiłem do tej pory – ocenił naukowiec.

Prof. Janusz Degler jest historykiem literatury, teatrologiem i badaczem twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza , autorem krytycznych wydań jego dzieł i korespondencji. Naukowiec kieruje Zakładem Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest szefem komitetu redakcyjnego Dzieł zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza . W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom listów Witkacego do żony w jego opracowaniu. Nagrodę prof. Degler odebrał w ramach obchodów 45-lecia miesięcznika.

Miesięcznik „Odra” przyznaje swoją nagrodę od 1961 r. Laureatami są wybitni pisarze, uczeni i artyści. W ubiegłych latach nagrodę „Odry” otrzymali m.in. historyk Karol Modzelewski , poetka Ewa Lipska , Czesław Miłosz , Ryszard Kapuściński , a także niemiecki wydawca i tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius .

d3kjgty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjgty