Trwa ładowanie...

Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę. Odnalazł się po 100 latach

Portret prof. dr Karola Gilewskiego pędzla Jana Matejki jest najdroższym obrazem w historii polskiego rynku aukcyjnego. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln zł, a sprzedano go za prawie 7 mln zł.

Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę. Odnalazł się po 100 latachŹródło: Materiały prasowe
dhlnwzr
dhlnwzr

Obraz Jana Matejki z 1872 r. był hitem wtorkowej aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Licytacja odbyła się w Warszawie bez udziału publiczności. Tajemniczy kolekcjoner zaproponował rekordową kwotę 5,9 mln zł, ale po uwzględnieniu 18 proc. prowizji dla domu aukcyjnego będzie musiał zapłacić prawie 7 mln zł. – To rekord zasłużony i wręcz oczekiwany po tak bezprecedensowym dziele sztuki – mówiła PAP prezes Polswiss Art Iwona Buchner Grzesiak.

Obejrzyj: najgłupsze wypowiedzi gwiazd o koronawirusie

- Ten rekord pada w bardzo niepewnych czasach, co potwierdza siłę rynku inwestycji alternatywnych – dodała Buchner Grzesiak.

Organizatorzy licytacji podkreślili, że pojawienie się tego obrazu na polskim rynku aukcyjnym nie ma swojego precedensu. Olej na płótnie o wymiarach 130x92 powstał w 1872 r., w 1915 r. był częścią wystawy sztuki w Wiedniu i od tamtego czasu jego losy były nieznane. Dopiero w 2015 r. odnaleziono go za granicą.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Karol Gilewski sportretowany przez Matejkę to słynny lekarz i działacz społeczny, który żył w latach 1831-1871. Sławę i rozpoznawalność w środowisku lekarskim zapewniły mu osiągnięcia w dziedzinie laryngologii i ginekologii. Jako pierwszy w Polsce i trzeci w Europie przeprowadził zabieg laryngotomii (przecięcia krtani w celu usunięcia polipów). Był też jednym z pierwszych lekarzy, którzy z powodzeniem usunęli jajnik z cystą .

Gilewski zmarł przedwcześnie na dur plamisty, którym zaraził się od pacjenta w wieku 39 lat. Portret lekarza powstał na zlecenie wdowy. Jan Matejko znał Gilewskiego osobiście, bo nieraz korzystał z jego usług.

dhlnwzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlnwzr