Trwa ładowanie...
d2kzutf

Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę. Odnalazł się po 100 latach

Portret prof. dr Karola Gilewskiego pędzla Jana Matejki jest najdroższym obrazem w historii polskiego rynku aukcyjnego. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln zł, a sprzedano go za prawie 7 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Portret prof. dr. Karola Gilewskiego wrócił do Polski po ponad 100 latach
Portret prof. dr. Karola Gilewskiego wrócił do Polski po ponad 100 latach (Materiały prasowe)
d2kzutf

Obraz Jana Matejki z 1872 r. był hitem wtorkowej aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Licytacja odbyła się w Warszawie bez udziału publiczności. Tajemniczy kolekcjoner zaproponował rekordową kwotę 5,9 mln zł, ale po uwzględnieniu 18 proc. prowizji dla domu aukcyjnego będzie musiał zapłacić prawie 7 mln zł. – To rekord zasłużony i wręcz oczekiwany po tak bezprecedensowym dziele sztuki – mówiła PAP prezes Polswiss Art Iwona Buchner Grzesiak.

Obejrzyj: najgłupsze wypowiedzi gwiazd o koronawirusie

- Ten rekord pada w bardzo niepewnych czasach, co potwierdza siłę rynku inwestycji alternatywnych – dodała Buchner Grzesiak.

d2kzutf

Organizatorzy licytacji podkreślili, że pojawienie się tego obrazu na polskim rynku aukcyjnym nie ma swojego precedensu. Olej na płótnie o wymiarach 130x92 powstał w 1872 r., w 1915 r. był częścią wystawy sztuki w Wiedniu i od tamtego czasu jego losy były nieznane. Dopiero w 2015 r. odnaleziono go za granicą.

Materiały prasowe

Zobacz także: Nie żyje Christo. Jego sztuka zmieniła największe atrakcje turystyczne

Karol Gilewski sportretowany przez Matejkę to słynny lekarz i działacz społeczny, który żył w latach 1831-1871. Sławę i rozpoznawalność w środowisku lekarskim zapewniły mu osiągnięcia w dziedzinie laryngologii i ginekologii. Jako pierwszy w Polsce i trzeci w Europie przeprowadził zabieg laryngotomii (przecięcia krtani w celu usunięcia polipów). Był też jednym z pierwszych lekarzy, którzy z powodzeniem usunęli jajnik z cystą .

Gilewski zmarł przedwcześnie na dur plamisty, którym zaraził się od pacjenta w wieku 39 lat. Portret lekarza powstał na zlecenie wdowy. Jan Matejko znał Gilewskiego osobiście, bo nieraz korzystał z jego usług.

d2kzutf

Podziel się opinią

Share

d2kzutf

d2kzutf