Trwa ładowanie...
d2mmdf9

Nie żyje Christo. Jego sztuka zmieniła największe atrakcje turystyczne

Christo Wladimirow Jawaszew zmarł w wieku 84 lat w swoim domu w Nowym Jorku. Artysta zasłynął z widowiskowych instalacji realizowanych na całym świecie, takich jak opakowanie materiałem najstarszego mostu w Paryżu czy berlińskiego parlamentu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Christo Wladimirow Jawaszew zmarł 31 maja 2020 r.
Christo Wladimirow Jawaszew zmarł 31 maja 2020 r. (Getty Images)
d2mmdf9

Urodzony w Bułgarii artysta w młodości malował zarobkowo portrety w Paryżu, ale ogólnoświatową sławę zdobył jako członek duetu tworzonego z żoną, Jeanne-Claude Denat de Guillebon. Ich sztukę charakteryzował rozmach, wieloletnie przygotowania i kontrowersje, jakie później budziła.

Do najsłynniejszych dzieł można zaliczyć "Running Fence", czyli 40-kilometrowy płot z białego nylonu, który przeciął krajobraz Kalifornii w 1972 r. Dekadę później otoczyli jedną z wysp w okolicach Miami różową tkaniną o powierzchni 603 850 m2. W 1985 r. opakowali materiałem najstarszy most w Paryżu – Pont Neuf. Instalacja przetrwała zaledwie dwa tygodnie, ale zobaczyło ją na żywo ponad 3 mln osób.

W czerwcu 1995 r. Christo zaczął realizować projekt, który nazwał później jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie zobaczył w swoim życiu. Chodzi o opakowanie budynku Reichstagu w Berlinie. Obiekt przykryto materiałem o powierzchnie 100 tys. m2 i użyto 15 km sznura.

d2mmdf9

Żona Christo zmarła w 2009 r. z powodu tętniaka mózgu. W 2016 r. wdowiec zrealizował pomysł, na który wpadli w latach. 70. Tak powstała instalacja "The Floating Piers" – złote ścieżki na włoskim jeziorze Iseo, po których przechadzali się turyści.

The Floating Piers, 2016 Getty Images
The Floating Piers, 2016

Dwa lata temu postawił pływającą instalację "The London Mastaba". Jego kolejny projekt – opakowanie Mostu Triumfalnego w Paryżu – miał być zrealizowany we wrześniu 2021 r.

"W łóżku z Oskarem": Maryla Rodowicz ocenia rap Andrzeja Dudy. "Było to dość dziwne i zaskakujące"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mmdf9

Podziel się opinią

Share

d2mmdf9

d2mmdf9