Trwa ładowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:27

Jagiellonka się obnaża

Jagiellonka się obnażaŹródło: Inne
d12i8f6
d12i8f6

Na wystawie prezentowane jest ponad 100 z najcenniejszych zabytków rękopiśmiennictwa i drukarstwa, grafiki, kartografii, zbiorów muzycznych i dokumentów historycznych, które od wieków są przechowywane przez najstarszą bibliotekę uniwersytecką w Polsce.

Zwiedzający mogą obejrzeć prawdziwe skarby: rękopis "Bogurodzicy" z 1408 r. tu z nutami. Na swój wiek - liczy już ponad 900 lat - nie wygląda "Pontyfikał", czyli pierwsza księga liturgiczna, jaką używali biskupi krakowscy. Do najcenniejszych zbiorów Jagiellonki należą też autograf "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika (przed 1541 r.), rękopis "Banderia Prutenorum" Jana Długosza z podobiznami 56 chorągwi krzyżackich wykonanymi w 1448 r., Kodeks Behema (z około 1506 roku) – obszerny pergaminowy rękopis z odpisami aktów prawnych, przywilejów i statutów cechowych miasta Krakowa ozdobiony 27 miniaturami, autografy Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, otoczone legendą dzieło Pawła z Pragi "Liber viginti artium" – kodeks z połowy XV wieku, zwany "Księgą Twardowskiego", atlasy Ptolemeusza, piękne miniatury wykonane przez artystów ze szkół włoskich, francuskich, niemieckich i polskich, najstarsze druki polskie, odbitki korektowe z drukarni Gutenberga.

Wystawa potrwa do 10 czerwca.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj