Trwa ładowanie...
książka
23 kwietnia 2010, 13:45

Izrael gościem honorowym warszawskich targów książki

Izrael gościem honorowym warszawskich targów książkiŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

W 53. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, które odbywać się będą od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, weźmie udział ponad 600 wystawców z 29 krajów.

Gośćmi honorowymi 53. MTK będą wydawcy i pisarze z Izraela. Przyjadą pisarze mający już w Polsce swoich czytelników jak Irit Amiel (poetka wywodząca się z Częstochowy), Alona Frankel (pochodzi z Krakowa, w Polsce ukazały się dotychczas dwie jej książki dla dzieci Dziewczynka i Nocnik nad nocnikami), Yossi Avni-Levy (autor powieści Ciotka Farhuma nie była dziwką), ale także mniej znani twórcy: Chaim Chefer, Sara Siwroni, Giv Hovav, Liat Kaplan czy Ester Chaim.

Cieszę się, że Izrael w 60. rocznicę swojego powstania jest gościem honorowym Targów - mówił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie ambasador Izraela w Polsce David Peleg. Wierzę, że dzięki kulturze Izraelczycy i Polacy mają szansę poznać się lepiej, a w tym literatura zajmuje poczytną rolę - zaznaczył ambasador. Zauważył, że rok 2008 jest szczególnym rokiem w stosunkach kulturalnych obu krajów. Przypomniał, że w kwietniu zainaugurowany został w Izraelu Rok Polski.

Tegoroczny gość honorowy Targów jest bardzo szczególnym gościem. Jest gościem, a jednocześnie kimś w Polsce w żadnym razie nieobcym. Związki między kulturą polską a kulturą żydowską, czasem chwalebne, a czasem trudne lub wręcz bolesne, powodują, że relacje wzajemne są bardzo mocne, nie mamy do czynienia z kimś obcym, ale z gościem, który zawsze był w naszym domu - powiedział wiceminister kultury Tomasz Merta.

Jak mówił attaché kulturalny Ambasady Izraela Yaakov Finkelstein, obecność Izraela na Targach to nie tylko spotkania z pisarzami, lecz spotkanie z kulturą w różnej formie. Wśród imprez towarzyszących wymienił m.in. zajęcia, podczas których zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli poznać hebrajski alfabet, uczyć się pisać i czytać po hebrajsku. Chętni będą mogli także nauczyć się śpiewać popularne izraelskie piosenki.

dgu08q9

Z polskich literatów udział w targach potwierdzili m.in. Sławomir Mrożek, Julia Hartwig, Józef Hen, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Musierowicz, Jerzy Pilch, Maria Janion, Hanna Krall, Sławomir Shuty, Krzysztof Varga. Dom wydawniczy Rebis zaprasza mistrza thrillera medycznego Robina Cooka, przyjedzie też szwedzka pisarka Majgull Axelsson, autorka popularnych w Polsce powieści Kwietniowa czarownica czy Ta, którą nigdy nie byłam. Gościem specjalnym Targów będzie także jeden z największych współczesnych architektów Daniel Libeskind, główny architekt odbudowy placu World Trade Center w Nowym Jorku oraz autor projektu najwyższego apartamentowca w Europie Środkowej - Złota 44 w Warszawie. Pobyt Libeskinda związany jest z promocją jego autobiografii, którą właśnie opublikowały Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.

Z kolei na zaproszenie Wydawnictwa Naukowego PWN przyjeżdża do Warszawy prof Philip Zimbardo, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii, badacz zła, agresji i nieśmiałości. Sławę przyniósł mu Eksperyment Stanfordzki, w którym w krótkim czasie wykazał przemianę zwykłych, normalnych ludzi w sadystycznych strażników.

Jak co roku w trakcie targów poznamy nominacje do nagrody literackiej NIKE oraz do nagrody literackiej Gdynia. Podczas tegorocznej edycji targów po raz pierwszy przedstawione zostaną nominacje do nagrody literackiej miasta Gdańska, zatytułowanej Europejski Poeta Wolności.

Polscy poeci będą uczestnikami każdej edycji konkursu, w przypadku pozostałych krajów za każdym razem wybierani będą przedstawiciele siedmiu państw. W pierwszej edycji nagrody będą to: Francja, Cypr, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Serbia, Białoruś. Każdy kraj reprezentowany będzie przez jednego autora, wybranego przez zespół tłumaczy. Nagroda przyznawana będzie co dwa lata, pierwszego laureata poznamy w marcu 2010 roku.

dgu08q9

Targom towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945.

W trakcie targów kontynuowana będzie zapoczątkowana w zeszłym roku akcja Narody świata przepisują Biblię. Każdy z 20 137 uczestników tej akcji (tyle wersów liczy Biblia) po własnoręcznym przepisaniu wersu Świętej Księgi otrzyma certyfikat uczestnictwa. Z zapisanych stronic powstanie rękopis, który trafi do Domu Biblii w Jerozolimie.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj