Trwa ładowanie...
d28vbtj
tischner
23-04-2010 13:50

IX Dni Tischnerowskie - za tydzień w Krakowie

d28vbtj
d28vbtj

Lęk i nadzieja będą tematem przewodnim tegorocznych IX Dni Tischnerowskich, które 22 kwietnia rozpoczną się w Krakowie. Celem trwającej cztery dni imprezy jest - prócz upamiętnienia osoby i dzieł ks. Józefa Tischnera - podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, które go interesowały.

- Zdecydowaliśmy się nader wcześnie, jeszcze zanim nastąpił kryzys ekonomiczny i wszystko się zaczęło walić, aby tematem tegorocznych dni był lęk. Lęk i nadzieja. Program dni jest temu tematowi podporządkowany. Tischner bardzo dużo pisał o lęku i nadziei, jest do czego się odwołać - wyjaśnił Wojciech Bonowicz z Wydawnictwa Znak.

Dni Tischnerowskie rozpocznie tradycyjnie msza św. w kolegiacie św. Anny w intencji patrona imprezy. Drugiego dnia zaplanowano lekturę eseju ks. Tischnera Ludzie z kryjówek w wykonaniu Krzysztofa Globisza i Jacka Romanowskiego.

W trzecim dniu odbędzie się sesja naukowa „Lęk i nadzieja” oraz wykład gościa specjalnego - francuskiego intelektualisty Jeana Delumeau , który przybliży barwną sylwetkę dominikańskiego filozofa i astrologa, Thomasa Campanelli. Delumeau weźmie też udział, wraz z Joanną Tokarską-Bakir , ks. Adamem Bonieckim i prof. Krzysztofem Michalskim , w debacie „Lęki współczesności”.

d28vbtj

W ostatnim dniu imprezy zaplanowano Warsztaty Filozoficzne Młodych oraz pokaz pełnej wersji filmu „Tischner - życie w opowieściach”.

W trakcie Dni Tischnerowskich wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera oraz Stypendium im. ks. Józefa Tischnera. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego myślenia według wartości; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących polski kształt dialogu.

Laureatką tegorocznej nagrody w kategorii pisarstwa została siostra Barbara Chyrowicz - profesor KUL, filozof i etyk, wyróżniona za książkę O sytuacjach bez wyjścia w etyce. W kategorii publicystyki Nagroda im. Tischnera przypadła Aleksandrowi Smolarowi za całokształt dorobku publicystycznego. Za działalność w sferze społecznej nagrodzono Katarzynę Kałamajską-Liszcz i Krzysztofa Liszcza za wszechstronną pracę na rzecz dzieci adoptowanych. Małżeństwo Liszczów stworzyło dom dzieciom dotkniętym tzw. alkoholowym zespołem płodowym (FAS).

Przewodniczącym jury nagrody jest redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki , a sekretarzem Łukasz Tischner. W jury zasiadają: Jarosław Gowin, prof. Leszek Kołakowski , prof. Krzysztof Michalski, Henryk Woźniakowski i abp Józef Życiński.

Stypendium im. ks. Tischnera otrzyma w tym roku doktorantka w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, Paulina Napierała.

Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Ks. Józef Tischner - znany i powszechnie lubiany kapłan, filozof i pisarz - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj